°C

„Grechuta – ślady na piasku”-posłuchaj reportażu Katarzyny Wolnik-Sayny

POLSKIE RADIO SZCZECIN
 

Był piosenkarzem, kompozytorem, poetą, malarzem i architektem. Jego twórczość w sercach wielu z nas pozostawiła trwały ślad towarzysząc wielu niezapomnianym życiowym zdarzeniom i nastojom. To była twórczość można powiedzieć „klimatyczna”.

Czyli piosenki Marka Grechuty odchodzą w zapomnienie? Choć rzadziej goszczą na antenach radiowych swoją stałą na nich obecność zawdzięczają właśnie uniwersalnej i nieprzemijającej wartości. Strażniczką pamięci artysty jest Danuta Grechuta, która przez 36 lat trwała przy nim na dobre i złe. Jakie było życie u boku artysty tego formatu w niełatwych dla sztuki czasach? Opowie o tym w reportażu wyprodukowanym przez Polskie Radio Szczecin, który przez autorkę został bogato inkrustowany archiwalnymi nagraniami autorstwa  Aliny Głowackiej i fragmentami kultowych piosenek artysty. Po emisji rozmowa z autorką o okolicznościach powstania audycji i festiwalu Marka Grechuty w Świnoujściu.

Przypomnijmy Marek Grechuta, urodził  się 10 grudnia 1945 roku w Zamościu. Po rozpoczęciu studiów architektonicznych na stałe osiadł w Krakowie. W grudniu 1966 roku wraz z pianistą i kompozytorem Janem Kantym Pawluśkiewiczem założył grupę Anawa (początkowo jako kabaret) dla której pisał swe poetyckie teksty w aranżacjach wykorzystujących instrumentarium właściwe muzyce klasyczne. Jesienią roku 1967 Marek Grechuta wraz z zespołem Anawa występują na VI Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie. Za utwór oryginalny „Tango Anawa” otrzymują I nagrodę, a Marek Grechuta  jako wykonawca  nagrodę II. Krakowski sukces zapoczątkował długoletnią i owocną karierę twórcy wrażliwego i ale mało odpornego na konsekwencje wykonywanego zawodu, co było jednym z powodów jego tragicznej śmierci. Grechuta pozostaje jednym z najbardziej oryginalnych artystów polskiej muzyki popularnej, który dzięki swojej indywidualności zawsze pozostawał poza jej głównym nurtem.

POSŁUCHAJ REPORTAŻU

Rozmowa Cezarego Galka z Katarzyną Wolnik-Sayną po emisji audycji.

 

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku