°C

„Granica”- reportaż Kamila Hypkiego w poniedziałek po 9.00

wikipedia
 

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest w Polsce dla upamiętnienia odzyskania niepodległości w 1918 po 123 latach zaborów.

Święto zostało ustanowione ustawą w 1937 roku, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej w 1945 i przywrócone ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989 roku. Odzyskiwanie przez Polskę realnej niepodległości było więc procesem stopniowym i przebiegającym w czasie.

Akcja reportażu rozpoczyna się w okresie, gdy po odzyskaniu przez Polskę niepodległości kształtowały się jej zachodnie granice, gdy na mocy Traktatu Wersalskiego gmina Pszczew została podzielona. Mieściły się tu dwie strażnice: drewniana polska i murowana niemiecka, po której do dziś widoczne są zniszczone fundamenty. Było to najbardziej na zachód wysunięte miejsce należące do terytorium naszego kraju. Temat powraca gdy 1 września 1939 na przejściu granicznym między niemieckim wówczas Pszczewem a polską Silną pełnił służbę pełnił Antoni Paluch. Zginął po niemieckim ataku. Dziś uważany jest za jedną z pierwszych ofiar wojny obronnej 1939 roku.

W audycji wystąpili m.in. dr Karolina Korenda-Gojdź z Pszczewa – prezes Stowarzyszenia ”Z Pogranicza”, prof. Tomasz Nodzyński – historyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego, Andrzej Chmielewski – regionalista z Międzyrzecza oraz Artur Paczesny z Muzeum Regionalnego w Międzychodzie.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku