°C

„Grajkowie dwaj”- reportaż Cezarego Galka w niedzielę po 9.00

GALEK
 

Jesienny czas zadumy przed wizytami na grobach najbliższych w radiu sprzyja  wspominaniu bohaterów audycji, którzy odeszli, ale ślad ich życia pozostał w radiowym archiwum i emocjach autora.

Każdy z nas ma taką dziennikarską listę pamięci… reżyser Ryszard Peryt, dziennikarz Grzegorz Chwalibóg: aktorzy: Danuta Szaflarska, Nina Andrycz, Roman Kłosowski, bohaterska Irena Sendlerowa, i mniej znani: żyjąca przez lata w śpiączce Jola Podolska czy młoda poetka Emilia Grzelak. W ostatnich latach miałem przyjemność spotkać ich i wysłuchać. I choć odeszli zostawili w nagraniach część siebie, przesłanie, opowieść o tym co prawdziwe i najważniejsze. Co jakiś czas te audycje przypominam, bo są ponadczasowe i interesujące. Dziś opowieść o przyjaźni i sile muzyki, którą pokonała dopiero śmierć.

Saksofonista Adolf Wit ma  80 lat. Wspomina kolegę puzonistę Kazimierza Zwiernika, który miałby dziś lat 87. Dwa lata temu odszedł. W momencie nagrania audycji byli o pięć lat młodsi. Przez lata grali w „Orkiestrze Dętej Zastal”. W roku 2014 byli  jednymi z kilku bohaterów reportażu mojego autorstwa opowiadającego o dziejach tego zasłużonego dla regionu zespołu. Dwa miesiące później na moją prośbę wystąpili w duecie (dosłownie i w przenośni) wspominając czasy, gdy w jednym zespole z powodzeniem grali na tzw. ”chałturach”, czyli zabawach typu wszelkiego. Zaproponowałem zorganizowanie próby (po 30 latach od ostatniego chałturniczego występu), która stała się okazją do rozmowy i zagrania dawnego repertuaru. Seniorzy pojawili się w studiu Radia Zachód i… powstał ponadczasowy barwny reportaż będący świadectwem czasów w których żyli i opowieścią o przyjaźni, sile muzyki, którą w przypadku Pana Kazimierza pokonała dopiero śmierć.

Podczas nagrań do audycji.

 

 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku