°C

Gorzów ’82

 

W kolejnej audycji w cyklu "Historie pisane na nowo..." zaprezentowaliśmy obszerne fragmenty dyskusji "Przeciwko stanowi wojennemu. 31 sierpnia 1982 r. w Gorzowie Wielkopolskim". Poświęcona była wydarzeniom z 31 sierpnia 1982, gdy w drugą rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w całym kraju odbyły się demonstracje przeciwko stanowi wojennemu wprowadzonemu przez komunistyczną dyktaturę Wojciecha Jaruzelskiego. Demonstrowano również w Gorzowie. Tutaj ponad 5000 osób uczestniczyło w największej opozycyjnej demonstracji na powojennej Ziemi Lubuskiej. W wyniku starć z milicją wiele osób zostało rannych, jeszcze więcej trafiło do aresztu. Ten niepodległościowy zryw na zawsze zapisał się na kartach gorzowskiej historii.

W dyskusji wzięli udział: świadek tamtych wydarzeń Jarosław Romański, dyrektor Archiwum Państwowego w Gorzowie dr hab. Dariusz Rymar oraz dr hab. Cecylia Kuta z IPN, która prowadzi ogólnopolski projekt badawczy poświęcony historii opozycji w PRL i antykomunistycznego oporu. Całość moderował Kamil Hypki.

Zapraszamy do obejrzenia retransmisji tego spotkania.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku