°C

„Gdzie rodziła się wolność” audycja dokumentalna Kamila Hypkiego

Źródło:Ireneusz Grzegolec

W niedzielę po 9.00.

Jubileuszowy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci rozpocznie się 29. września i potrwa do 2. października. Tegorocznemu Festiwalowi NNW towarzyszą dwie myśli przewodnie: „Armia Wyklęta, czyli Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie” oraz „Fenomen Ruchu Solidarności”.

Obok konkursu filmowego weźmie w nim udział 11 dokumentów radiowych w tym dwa autorów z naszej rozgłośni: reportaż „Testament admirała” Izabeli Patek, oraz dokument „Gdzie rodziła się wolność” Kamila Hypkiego.

Audycja Izabeli Patek opowiada historię dowódcy obrony polskiego wybrzeża w roku 1939 Józefa Unruga, którego powtórny symboliczny pogrzeb na polskiej ziemi odbędzie się niebawem. Z kolei dokument Kamila Hypkiego jest próbą rekonstrukcji wydarzeń z 31 sierpnia 1982 roku, gdy solidarnościowa manifestacja zorganizowana w Gorzowie w rocznicę Porozumień Sierpniowych została brutalnie stłumiona przez milicję.

Jak stwierdzili organizatorzy festiwalu impreza od lat kreuje trendy artystyczne w przekazywaniu historii najnowszej, pokazuje, jak w mediach w interesujący sposób opowiadać o rzeczach trudnych i ważnych. Po rozmowie z nominowanymi autorami przedstawię dokument Kamila Hypkiego, a za tydzień przypomnimy reportaż Izabeli Patek.

Cezary Galek

Archiwalne zdjęcia autorstwa Ireneusza Grzegolca dokumentujące przebieg zajść, do których doszło 31.08.1982 w Gorzowie w okolicach Katedry:

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.