°C

„Furtka do nieba”- reportaż Cezarego Galka

GALEK

Reportaż na bis w niedzielę p 9.00.

   Gdy jako sześciolatek przyglądał się grze organisty w kożuchowskim kościele, nie przypuszczał, że po 20 latach sam będzie zasiadał nie tylko za ich manuałem, ale również wielu innych wspaniałych organów Europie.

   Michał Kocot urodził się w Kożuchowie w rodzinie miejscowego organisty. Jego ojciec Henryk co prawda był marynarzem i opłynął świat dookoła, ale miłość do muzyki pozwoliła mu bezpiecznie wrócić do domu i dalsze życie poświęcić rozwijaniu swojej muzycznej pasji. Wzorem dla Pana Michała był też wujek Władysław – ksiądz i również organista. Klimat zabytkowej świątyni w rodzinnym mieście wpływał na wyobraźnię dziecka, a dźwięk organów wydawał się swoistą furtką do nieba.

Odbywane w Krakowie i za granicą studia muzyczne pozwoliły doskonalić umiejętności wirtuozowskie i poszerzyć wiedzę na temat muzyki. Zwieńczeniem nauki stało się napisanie i niedawno obronienie pracy doktorskiej o organistach i środowisku muzycznym historycznego Wrocławia. Dziś jest wykładowcą akademickim i solistą. Dotychczasowe życie i sukcesy w międzynarodowych konkursach nie zmieniły jednak jego ciepłego stosunku do rodzinnego miasta i organów, na których uczył się miłości do muzyki, często tu wraca. Za każdym razem, gdy siada do instrumentu, przypomina sobie czasy, gdy nogami nie mógł dostać do nożnej klawiatury organów.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.