°C

Fryderyka Engelsa (1820-1895) kłopoty z kobietami

https://pl.depositphotos.com/127437802/stock-photo-karl-marx-and-friedrich-engels.html
 

Ten niemiecki filozof, socjolog i działacz ruchu robotniczego był samoukiem. Życie poświęcił wyjaśnianiu pism i poglądów swego przyjaciela i współpracownika – Karola Marksa.

Najbardziej kompletna charakterystyka roli i znaczenia kobiety znajduje się w dojrzałej pracy Engelsa „Pochodzenie rodziny, własności prywatnej i państwa” (1884), gdzie przedstawił koncepcję powstania rodziny, korzystając z wprowadzonego w ówczesnej antropologii podziału historii ludzkości na okres dzikości, barbarzyństwa i cywilizacji. Engels historię kobiety postrzegał nie tylko jako postępujące jej zniewolenie, ale też jako działania, które pozbawiają jej społecznej doniosłości. Uważał, że to jest złe. W przyszłości, uważał, należy dążyć do takiego społeczeństwa, które doprowadzi do upadku kapitalizmu i likwidacji własności prywatnej. To miało być lekarstwem na wyswobodzenie kobiet spod ucisku mężczyzn. Przyrównał nawet kobiety do proletariatu, a mężczyzn do burżuazji. Kobieta, jego zdaniem, była wyzyskiwana tak samo jak robotnik w fabryce. Jej praca pozbawiona była (podobnie) wszelkiej wartości społecznej. Kobiety są zatem upośledzone przez istotę wyzysku w społeczeństwie kapitalistycznym, jak też poprzez jego reprodukowanie w ramach rodzin, gdzie podział przebiega wedle linii: mąż – burżua, żona – proletariusz.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku