°C

EMIL CIORAN (1911-1995) – PROROK NIHILISTYCZNEJ EPOKI

https://silviutolu.com/emil-cioran-the-romanian-philosopher/
 

Był jednym z najbardziej kontrowersyjnych myślicieli współczesnych, mizantropem i mizoginem w jednym. Pisał swoje teksty w formie aforyzmów, podobnie jak Nietzsche, na którym się wzorował. Pisanie książek traktował jako formę autoterapii.

Dla Ciorana kobieta była tylko odskocznią od trudów codzienności i metafizycznego niepokoju, zapomnieniem o konieczności cierpienia, możliwością pogrążenia się w nieświadomości – mówi prof. Lilianna Kiejzik. Kobiety nie potrafią odkryć istoty cierpienia, bo wszystko przeżywają indywidualnie, a nie jako afekty absolutne. Pisał tak: jako istoty z gruntu bierne, swoich subiektywnych doświadczeń nie przekształcają w żaden sposób, nie poddają obróbce, nie przeżywają ich z intensywnością, która oczyszcza i uwzniośla (…). Duchowe stany u kobiet nie są twórcze (…), są zatem pozbawione znaczenia i wartości symbolicznej, niczego nie objawiają. To powoduje, że kobiety nie mogą być podmiotami tworzącymi kulturę. Więcej, twierdził, że kobiety niczego nie stworzyły w żadnej dziedzinie. Obrażał je zupełnie wprost! Trafiła jednak kosa na kamień i pewnego pięknego dnia Cioran się zakochał. Kobietą wybraną była młodsza od niego o kilka lat Simone Boué.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku