°C

Emerytura psa służbowego. Między pałkami, kajdankami i gazem

Tomasz Krakowiak z Roksi fot. Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze
 

Co dzieje się z psami służbowymi, które stają się nieprzydatne? Specjalna komisja zatwierdza protokół o wycofaniu psa. Pies zostaje „zdjęty” ze stanu i jeśli ma szczęście to trafi do swojego przewodnika, czyli człowieka, którego zna. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Jeśli przewodnik nie może wziąć psa do siebie, wtedy Policja ogłasza przetarg na psiego funkcjonariusza, który w przepisach określany jest jak rzecz. Między pałkami, kajdankami i gazem - pies jest jednym ze środków przymusu bezpośredniego.

Tomasz Krakowiak razem z Roksi i Bachusem tropił przestępców, szukał ładunków wybuchowych, zabezpieczał teren i pomagał w znajdowaniu zaginionych. Kiedy odszedł ze służby owczarki zostały w policyjnych kojcach.

Krakus przez 18 lat był przewodnikiem psów służbowych. Od dziecka kochał psy i potrafił z nimi pracować. Jego pierwszym psem patrolowo-tropiącym był Cywil. Potem był Borys, który służył do 2012r. a po nim Roksi i Bachus, o których opowiadał prawie 5 lat temu w reportażu Roksi, Bachus i Krakus, i którym obiecał, że znajdą u niego dom po służbie w Policji.

Gdy pies jest schorowany i w razie trwałej utraty sprawności użytkowej koszt leczenia i zapewnienia mu godnej starości spada na opiekuna bądź instytucję, która w wyniku przetargu stanie się właścicielem psa. Wielu przewodników psów służbowych nie godzi się z bezdusznymi przepisami. Chcieliby, żeby pies miał zapewnioną godną opiekę i emeryturę.

Tomek od początku wiedział, że nie zostawi swoich psich partnerów. Znał bezduszne procedury, które pozwalają na sprzedaż psa, jak niepotrzebną rzecz.

Teraz wszyscy są już razem. Roksi, Bachus i Krakus. No i Nutka!

Tomasz Krakowiak to policyjny przewodnik psów a obecnie hodowca owczarków Niemieckich Sfora Kraki.

 

Posłuchaj reportażu:

Gościem audycji będzie także przewodnik psa, Dariusz Niczyporowski ze Straży Miejskiej w Nowej Soli, który także zapewnił emeryturę swojemu owczarkowi Jerremu.

Rozmowa z Dariuszem Niczyporowskim:

 

____________________________________________________________________________

21:15 Jak kot z psem. Jak koty dogadują się z psami, z którymi mieszkają? Małgorzata Biegańska-Hendryk, behawiorystka kotów. 

Rozmowa z Małgorzatą Biegańską-Hendryk

 

21:45 Piotr Dziełakowski i jego wyprawy terenowe w Opowieściach dzikiej treści”.

Bestia ze Wschodu:

 

Emisja 6 stycznia 2021r.

20:00 – 22:00


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku