°C

Dzikie zwierzęta wokół nas

Sylwia_Dobek_fretka fot. M.Nabel-Dybaś
 

W dzisiejszej audycji wracamy do tematu dzikich zwierząt w potrzebie, ale poruszymy także wątek „dokarmiania” zwierząt w miastach. Także tych dzikich. Wolontariusz Jacek Pelczar, który współtworzy portal "Kędzierzyn-Koźle inaczej" opublikował mocny post o zwyczaju wyrzucania resztek jedzenia za okno czy balkon. Od lat zajmuje się pomaganiem zwierzętom, sam jest opiekunem dwóch psów.

Pan Jacek Pelczar pisze: „Jakim śmieciarzem i obrzępałą trzeba być, żeby wyrzucać resztki jedzenia na trawnik?! To nie średniowieczny Kraków, nawet nie, pozytywistyczna polska wieś. Przed domem nie ma chlewa, za domem obory, skąd więc pomysł, że wyrzucanie resztek jedzenia przez okno lub balkon to taki rewelacyjny pomysł?!”
Tak, resztki jedzenia przyciągają zwierzęta – nie tylko koty i psy, ale także jeże, lisy, kuny i dziki, których zdjęcia tak chętnie wrzucane są na portale w całej Polsce.

Rozmowa z Panem Jackiem Pelczarem 

Tydzień temu razem z Sylwią Dobek uczestniczyłam w dwóch interwencjach – ratowania dwóch wiewiórek zaatakowanych przez zwierzęta domowe oraz małej fretki, której matkę ktoś potrącił na jezdni. Ale to tylko kropla w morzu – codziennie takich telefonów o zdarzeniach z udziałem dzikich zwierząt są w Polsce setki.

Dziś w ostatniej audycji przed urlopem – powrócę do tematu dzikich zwierząt w potrzebie ( tak nazywa się fanpage pogotowia dla zwierząt ).

W audycji wypowiedzą się także:

Magdalena Zwolska z Inicjatywy dla Zwierząt, która to organizacja od lat zajmuje się i finansuje działania na rzecz pomocy dzikim zwierzętom a także zbiera pieniądze na utworzenie ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt potrzebujących pomocy człowieka.

https://www.ratujemyzwierzaki.pl/borowy…

 

Grzegorz Dziwak z kliniki SKVet, która przyjmuje od Sylwii Dobek zwierzęta potrzebujące fachowej pomocy. Weterynarz jest specjalistą od zwierząt nieudomowionych.

oraz myśliwy Grzegorz Maciąg, który działa w powiecie krośnieńskim i także pomaga zwierzętom nieudomowionym a numer pani Sylwii Dobek jest w jego kontaktach najważniejszym numerem telefonu.

________________________________________________________________________________
po 21:20
Małgorzata Biegańska-Hendryk – behawiorystka zwierząt i autorka książek. Jak oswoić kota, żeby złapać go w żywołapkę, podać mu leki i przygotować także do adopcji?

21:45
Piotr Dziełakowski, edukator i miłośnik żurawi. „Opowieści dzikiej treści” co tydzień o 21:45


- KAMPANIA SPOŁECZNA -

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku