°C

„Dziewczyna ze Lwowa”- posłuchaj reportażu Cezarego Galka.

KOST

W ramach "Archiwum Lubuskiej Szkoły Reportażu" reportaż wyróżniony w konkursie SDP w 2017 roku. Dawne magiczne lwowskie klimaty i historia Beaty, która jest pomostem między tradycją a współczesnością tego tak ważnego dla Polaków miasta.

Beata Kost urodziła się we Lwowie w polskiej rodzinie jako obywatel radziecki. Zawsze czuła się Polką, jednak nie do końca czuje się lwowianką. W ostatnim czasie to się jednak zaczęło zmieniać. Wychowała się w polskiej enklawie, która  chroniła swoje dzieci przed utratą tożsamości narodowej. Rodzina, tajne zajęcia, lekcje religii, działalność kulturalna i społeczna stworzyły w jej sercu obraz małej ojczyzny, który z upływem czasu przestał pasować do aktualnej radzieckiej i poradzieckiej rzeczywistości. Gdy wyjechała na studia do Warszawy, zachłyśnięta polskością stolicy w pewnym sensie starała się o swoim mieście zapomnieć. Więź z miejscem urodzenia okazała się silniejsza i paradoksalnie okazało się, że aby do Lwowa wrócić, musiała go na jakiś czas opuścić. Pewnego razu koleżanka poprosiła Beatę o oprowadzenie po mieście polskiej wycieczki. Ta chwila zmieniła wszystko…

Beata Kost jest autorką książek m. innymi „Albumu lwowskiego” przypominającego dawnych polskich mieszkańców tego miasta. Jest dziennikarką „Kuriera Galicyjskiego”, działa też społecznie i popularyzuje wiedzę na temat dawnej polskiej lwowskiej tradycji i historii.

Posłuchaj audycji.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka