°C

„DZIEŃ PO DNIU, GODZINA PO GODZINIE”- posłuchaj archiwalnego reportażu Cezarego Galka

fot. S. Kordyjalik
 

Audycja przygotowana z wykorzystaniem materiałów reporterów Radia Zachód gromadzonych na początku pandemii w Polsce.

Od samego początku dziennikarze Radia Zachód pomimo ryzyka starali się przekazywać jak najwięcej cennych informacji na temat postępu i okoliczności zagrożenia wirusem. Obok oficjalnych komunikatów ta wiedza nie raz pozwalała nam odnaleźć się w  trudnej sytuacji.

Dziś przypomnienie tamtych chwil może wzbudzi refleksję tak potrzebną u progu drugiej fazy pandemii. 

Na podstawie materiałów przygotowanych na antenę Radia Zachód przez moje koleżanki i kolegów przygotowałem wtedy dwa reportaże będące dziś świadectwem tamtego czasu.

Czy pamiętacie jak to się zaczęło? Do Polski koronawirus oficjalnie dotarł na początku marca. Pacjentem zero okazał się 66-letni mieszkaniec Cybinki spod Słubic, który wrócił do Polski z Niemiec. Minister Zdrowia potwierdził jego przypadek 4 marca. Od tamtej pory liczba zachorowań na koronawirusa w Polsce rosłą a 24 marca wynosiła już 774. Do tego dnia zmarło też 9. pacjentów z SARS-CoV-2. Zamknięte zostały szkoły, ośrodki kultury i inne miejsca użyteczności publicznej. W nocy z 1 na16 marca wszystkie granice Polski zostały zamknięte. Ich przekroczenie możliwe było tylko w wyznaczonych miejscach i na określonych zasadach. Wprowadzono ścisłe kontrole sanitarne, a każdy obywatel Polski musiał poddać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. Na 10 dni wprowadzono zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców. 21 marca biskupi podjęli ważne dla wiernych decyzje i zdecydowali się wprowadzić zmiany w obchodach świąt Wielkanocnych. 20 marca „pacjent zero” leczony w Zielonej Górze, został wypuszczony ze szpitala- wyzdrowiał. Wydawało się to wszystko złym snem, a przecież to był dopiero początek…

Posłuchaj reportażu.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku