°C

„DZIEŃ PO DNIU, GODZINA PO GODZINIE”- posłuchaj reportażu Cezarego Galka

fot. S. Kordyjalik
 

Audycja przygotowana z wykorzystaniem materiałów reporterów Radia Zachód gromadzonych na początku pandemii w Polsce i materiałów serwisowych.

Mija rok od ujawnienia  w Polsce wirusa SARS-CoV-2. Jak wyglądały na Ziemi Lubuskiej początki pandemii ? Na to pytanie możemy dość precyzyjnie odpowiedzieć w naszym cyklu. Bowiem od samego początku dziennikarze Radia Zachód pomimo ryzyka starali się przekazywać jak najwięcej cennych informacji na temat postępu i okoliczności zagrożenia wirusem. Obok oficjalnych komunikatów ta wiedza nie raz pozwalała nam odnaleźć się w nowej, trudnej sytuacji.

Dziś przypomnienie tamtych chwil może wzbudzi refleksję tak potrzebną u progu trzeciej fazy pandemiiNa podstawie materiałów przygotowanych na antenę Radia Zachód przez moje koleżanki i kolegów: Karolinę Kamińską, Elżbietę Kobelak, Zofię Popielecką, Iwonę Krawczyk, Kamila Hypkiego, Artura Steciąga, Mateusza Gadomskiego, Słowomira Kordyjalika i Marka Turowskiego  przygotowałem wtedy dwa reportaże będące dziś świadectwem tamtego czasu. Przypomnimy ten pierwszy.

Czy pamiętacie jak to się zaczęło? Do Polski koronawirus oficjalnie dotarł na początku marca. Pacjentem zero okazał się 66-letni mieszkaniec Cybinki spod Słubic, który wrócił do Polski z Niemiec. Minister Zdrowia potwierdził jego przypadek 4 marca. Od tamtej pory liczba zachorowań na koronawirusa w Polsce rosłą a 24 marca wynosiła już 774. Do tego dnia zmarło też 9. pacjentów z SARS-CoV-2. Zamknięte zostały szkoły, ośrodki kultury i inne miejsca użyteczności publicznej. W nocy z 1 na16 marca wszystkie granice Polski zostały zamknięte. Ich przekroczenie możliwe było tylko w wyznaczonych miejscach i na określonych zasadach. Wprowadzono ścisłe kontrole sanitarne, a każdy obywatel Polski musiał poddać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. Na 10 dni wprowadzono zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców. 21 marca biskupi podjęli ważne dla wiernych decyzje i zdecydowali się wprowadzić zmiany w obchodach świąt Wielkanocnych. 20 marca „pacjent zero” leczony w Zielonej Górze, został wypuszczony ze szpitala. Wydawało się to wszystko złym snem, a przecież to był dopiero początek…

Posłuchaj audycji.

Po emisji rozmowa w dr Jackiem Smykałem ordynatorem Klinicznego Oddziału Zakaźnego Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku