°C

Dwóch wkurzonych biologów

Dni Województwa Lubuskiego, Łagów, 2 VII 2011 fot. archiwum S.Pilichowski
 

Dwóch biologów. Jeden był uczniem drugiego. Dzisiaj obaj są wkurzeni na to, co człowiek robi ze światem przyrody.

Uczeń jest bardziej surowy. Denerwują go błędy w nazewnictwie, albo gdy ktoś powie, że to wszystko jedno jak się coś nazywa. Jeśli powiesz na pasikonika „konik polny” na pewno cię poprawi. Od lat  – jako Miejski Druid – tłumaczy, że trzeba szanować lokalną florę a jednocześnie ma świadomość, że ludzi to nie obchodzi. Mimo to wciąż toczy swoją edukacyjną kulkę, niczym dzielny żuk.

Nauczyciel fascynuje się szkieletami. Nie zamykał drzwi, gdy ktoś przywiózł ranne czy chore zwierzę. Miał wizje i plany związane z utworzeniem w Zielonej Górze Muzeum Przyrodniczego oraz ośrodka rehabilitacji zwierząt chronionych. Jednak zderzył się z urzędniczym betonem, jak sam powiedział.  Teraz prowadzi hodowlę zwierząt w Technikum Przyrodniczym, już poza Zieloną Górą. Od wielu lat ostrzegał na antenie RZ przed zmianami klimatycznymi, pustynnieniem, wymieraniem gatunków. Okazało się, że miał rację.

Ale kto słucha biologów?

Doktor Zbigniew Zawada  – biolog i miłośnik naczelnych, wykładowca  w Zespół Szkół Przyrodniczo – Technicznych CKU.

Doktor Sebastian Pilichowski– pracownik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego, prowadzi blog  Żywa Edukacja.

Posłuchaj rozmowy:

 

Dzisiaj po 21:15 z kotem u weterynarza
Małgorzata Biegańska-Hendryk – w stałym cyklu „Co w kocie piszczy” – opowie między innymi:

jak zachowują się koty u weterynarzy? Dlaczego często dochodzi do ugryzień i podrapań? Jakich zabiegów koty nie tolerują?

Posłuchaj podcastu:

Czy dzisiaj dowiemy się kiedy ruszy telewizja żuraw?

Piotr Dziełakowski – fotograf przyrodniczy, pomysłodawca telewizji żuraw – jednej z pierwszych na świecie transmisji z gniazda pary żurawi – dziś o 21:45 w Radio Zachód na 103

Posłuchaj Piotrka:

Emisja audycji 5.02.2020

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku