°C

„Dotyk słowa”-posłuchaj reportażu Cezarego Galka

PYTEL
 

Wspominamy reportażowy rok 2020.

Jolanta Pytel zadebiutowała 50 lat temu w lubuskim „Nadodrzu”, ale jej przygoda z poezją zaczęła się znacznie wcześniej i zaciera się we wspomnieniach lat dziecięcych. Może były to inspirujące rozmowy z ojcem zawierające się między życiem, miłością a śmiercią? Może barwne opowieści matki według których świat powinien być kolorową bajką?

Jedno jest pewne. Jej poezja nie tylko opisuje życie autorki, ale jest emocjonalną, niezbędną jego częścią i swoistym pamiętnikiem, w którym kluczowe momenty opisane są niezwykle sugestywnie i prawdziwie. Pani Jola studiowała filologię polską z historią w Wyższej Szkole Nauczycielskiej w Zielonej Górze. Pracowała jako nauczycielka w szkole podstawowej. Była bibliotekarką i dziennikarką.

Swoje utwory publikowała w wielu pismach literackich, m.in. w: „Pro Libris”, „Pegazie Lubuskim”, zbiorach poetyckich i almanachach. Jest autorką kilku tomików poezji i animatorką życia kulturalnego Zielonej Góry. W roku 2003 otrzymała Lubuski Wawrzyn Literacki. Założyła Stowarzyszenie Jeszcze Żywych Poetów, które obchodzi w tym roku 25-lecie działalności oraz działający trzy lata Uniwersytet Poezji.

Z prywatnego archiwum.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku