°C

Dom zwierząt – reportaż

Joasia "Dom Zwierząt fot. M. Nabel-Dybaś
 

Asia jest zupełnie sama. Ma tylko zwierzaki, których nikt nie chciał. One są jej całym światem.
Mieszka w bardzo starym, zagrzybionym i zawilgoconym domu, który mogła wynająć. Tylko tam mogła bez przeszkód zamieszkać z psimi staruszkami i kotami, bez obawy, że znów ktoś każe jej wybierać: "albo mieszkanie, albo psy!".

Joasia jest osobą zaradną, pogodną i ciepłą. Stworzyła dom pełen miłości, gdzie znalazły schronienie zwierzęta odrzucone. Jej podopiecznymi są psy, koty i króliki. Zwierzęta ze schronisk, „dobrych domów”, znalezione, z interwencji. Asia nie boi się takich wyzwań. Potrafi radzić sobie z leczeniem i opieką i nigdy żadnemu nie odmówiła pomocy.

Warunki są tragiczne… Brak podstawowych rzeczy. Do niedawna nie było nawet prądu, ale dzięki darczyńcom z przedświątecznej zbiórki pieniędzy, elektryk założył prowizoryczną instalację i teraz światło jest w każdym pomieszczeniu.

Posłuchajcie, ile troski i miłości jest w jej głosie, kiedy mówi do Piotrusia, Kiki czy Bendzi. Jak spokojny i ciepły jest, gdy uspokaja kaszlącą suczkę.
Rodzina – zapytacie? To wspomnienie dziadka Tadzika i dzieciaków z Domu Dziecka. Resztę pomija milczeniem.

„Dom Zwierząt” to opowieść o rodzinie, której Joanna wcześniej nie miała. I pięknych chwilach, które zapełniają jej nowe życie. I o umieraniu, które zaakceptowała, bo jej podopieczni nie są młodzi, ani piękni.

Po reportażu rozmowa z Anetą Pawlak z Alternatywy Zielonogórskiej, Joanną Lidanne, społecznikiem oraz Izabelą Kwiatkowską z Biura Ochrony Zwierząt

Posłuchaj reportażu:

rozmowa po reportażu:

 

środa po 20:00 Radio Zachód na 103 FM

W drugiej godzinie magazynu  – cykl żywieniowy Małgorzaty Biegańskiej-Hendryk. Co to jest BARF?

21:45 Piotr Dziełakowski w kolejnym odcinku „Opowieści dzikiej treści”.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku