°C

„Zbudujmy dom”- reportaż Elżbiety Wozowczyk Leszko

SOSW Sulechów

Wracamy do tematu w środę po 18.00.

Stowarzyszenie „Dlaczego Nie” działające przy Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Sulechowie od lat zabiega o budowę „Domu Na Skraju Tęczy”, który dałby szansę funkcjonowania dorosłym niepełnosprawnym podopiecznym, a rodzice i opiekunowie nie musieliby rezygnować z pracy i innych aktywności.  Zebranie środków na budowę, jak podkreśla prezeska Stowarzyszenia Małgorzata Brówka nie jest sprawą łatwą, choć w akcję angażuje się wiele osób nie tylko  rodzice. Jest to jedna z największych trosk rodziców niepełnosprawnych: rehabilitacja i kształcenie, oraz odpowiedź na pytanie: jak ich pociechy będą funkcjonować gdy dorosną i później, gdy zabraknie rodziców? Ten kto nigdy nie miał kontaktu z osobą z niepełnosprawnością intelektualną lub z wieloma powiązanymi dysfunkcjami nie ma pojęcia jak ciężkie jest życie takiego dziecka i rodziców. Tak twierdzi Pani Katarzyna Mądry, mama dorosłego już Dawida, która wychowując swojego syna przeszła wszystkie fazy: determinację, zwątpienie i, bezsilność. Po latach samotnego zmagania się z trudami wychowywania niepełnosprawnego dziecka, zdecydowała, że syn będzie chodził do specjalnej szkoły z internatem, gdzie dzieci i młodzież pod okiem terapeutów, pedagogów i psychologów przygotowują się do dalszego życia. 

 

2 odpowiedzi na “„Zbudujmy dom”- reportaż Elżbiety Wozowczyk Leszko”

  1. Pamiętam tamten reportaż i łzy które były w oczach . Przykre i bolesne, że sprawa niepełnosprawnych i niesamodzielnych osób ,które zostają same po śmierci opiekunów jest to w dalszym ciągu sprawa właśnie opiekunów którzy, całe swoje życie poświęcili dla swych niepełnosprawnych dzieci i bliskich . Będę słuchać z zainteresowanie z powodów bardzo osobistych ,dba się o seniorów w takich zakresach jakie są możliwe natomiast zapomina się że ,niektórzy mają swój -życiowy obowiązek – opiekując się niepełnosprawnym członkiem rodziny i są w tym sami.

  2. Dzień dobry ,pozdrawiam serdecznie . Wysłuchałam reportażu i jak skomentować – nie wiemy kto i kiedy znajdzie się w sytuacji trudnej i bardzo trudnej i bedzie potrzebował pomocy . Program rządowy i samorządy powinni razem ustalić obowiązek opieki państwa we współpracy z Organizacjami pozarządowymi ,domy i ośrodki opiekuńcze dla osób wymagających i potrzebujących stałej opieki . Rodzice dają z siebie ile mogą dbając o nie całymi latami ,poświęcając im całe swoje życie i u kresu swych dni są świadomi niespełnienia marzeń o spokojnym i bezpiecznym zżciu swoich podopiecznych.Przykre to bardzo.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.