°C

Dokąd zmierzamy?

Koala fot. Pixabay
 

Pożary w Australii. To jest skala niewyobrażalna dla człowieka – łącznie 10 milionów hektarów zajętych ogniem. Naukowcy piszą, że mogło zginąć pół miliarda zwierząt. Rocznie na świecie ginie 70 miliardów zwierząt zabijanych przez ludzi ( m.in. na mięso, skóry) – pisarz Andrzej Saramonowicz konstatuje, że apokalipsa dzieje się na co dzień.

Audycja Między Nami Zwierzętami emitowana jest na antenie Radia Zachód S.A. od października 2011r. Osiem lat cotygodniowych rozmów o przyrodzie, zwierzętach i wzajemnych relacjach, w których wątek zmian klimatycznych, braku wody, ocieplania się klimatu, wymierania gatunków pojawiał się raczej jako katastroficzna wizja natchnionego naukowca. I nagle to, co było tylko słowami zaczęło dziać się w rzeczywistości.  Płonie Australia i ponad pół miliarda zwierząt zginęło w męczarniach. I znów za sprawą człowieka…

Zanika bioróżnorodność.

Zwierzęta i przyroda nie mają praw, bo ludzie konsumują na potęgę, nawet jeśli nie są głodni.

Pijemy wodę, w której prócz plastiku są leki, hormony, antybiotyki i wiele innych związków, których szkodliwości na nasz organizm nie opłaca się badać.

Wielu ludzi, także wpływowych, zaprzecza zmianom klimatycznym.

Co za nami? Co nas czeka? Dokąd zmierzamy?

Nowy rok skłania do refleksji. Na przykład takiej – dlaczego ochrona przyrody odbywa się w teorii?

Z pytaniami zmierzą się naukowcy – profesor Grzegorz Gabryś i doktor Zbigniew Zawada.

Podcast do posłuchania:

W drugiej części programu, po 21:15 relacja ze spotkania i wykładu behawiorystki i znawczyni kotów – Małgorzaty Biegańskiej-Hendryk. 

Relacja z Mediateki Szklana Pułapka:

7 stycznia w Mediatece Szklana Pułapka odbył się wykład o kotach – ich dorastaniu, żywieniu, zwyczajach. W rozmowie z pisarką poruszamy wątek fascynacji tymi wciąż zagadkowymi zwierzętami, ich relacji z ludźmi, szkoleniu, diecie.

21:45 „Opowieści dzikiej treści”  – stały cykl Piotra Dziełakowskiego, fotografa i popularyzatora żurawi.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku