°C

„Dnia 1 września roku pamiętnego…”- reportaż Izabeli Patek

ARSENAŁ Muzeum Gorzów
 

W niedzielę na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej przemówienia wygłoszą prezydenci Polski, Niemiec i USA. Jednak na marginesie licznych oficjalnych obchodów data ta wielu osobom kojarzy się w sposób bardziej emocjonalny i osobisty, choć świadków tamtych zdarzeń jest już co raz mniej.

ŁoPan Wojciech Luterek urodził się 15 stycznia 1928 roku w Warszawie. Wojna zastała go w rodzinnym mieście. Jako nastolatek zaczął działać w konspiracji a  decyzja o walce zbrojnej w Powstaniu Warszawskim była dla niego oczywista. Po jego  klęsce trafił do niewoli. Po wyzwoleniu ukończył studia i ożenił się z artystką malarką Janiną Jasińską-Luterek później jedną z organizatorek słynnej wystawy w warszawskim Arsenale w roku 1955. Hasło przewodnie ekspozycji brzmiało: ,,Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi”. W Muzeum Lubuskim imienia Jana Dekerta znajduje się największa w Polsce kolekcja prac artystów, którzy wzięli udział w tej słynnej wystawie. Pan Wojciech z wielkim zainteresowaniem ilekroć tu przyjeżdża przygląda się tym pracom dokładając do ich wymowy własne wspomnienia.

 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku