°C

„Dla dobra dzieci” – posłuchaj reportażu Marzeny Wróbel-Szały

WRÓBEL
 

Pan Jerzy ma 84 lata. Mieszka w malutkiej miejscowości Grotniki razem z trojgiem niepełnosprawnych dzieci: 50-letnim Pawłem, 42-letnim Dominikiem i 38-letnią Jolą.

Jego życie nigdy nie było łatwe. Jako mały 6-letni chłopiec trafił do dziecięcego obozu w Niemczech. Ciężka praca ponad siły bardzo odbiła się na jego zdrowiu – cudem uniknął śmierci. Po wojnie razem z rodzeństwem i rodzicami osiedlił się w Lesznie. Tam poznał Danutę, z którą wziął ślub. Problemy zaczęły się kilkanaście lat później, gdy u dzieci po kolei zaczęto diagnozować ciężką chorobę genetyczną.

Dziś cała trójka jest niepełnosprawna i porusza się na wózkach inwalidzkich. Każdy kolejny dzień rodziny to walka o przetrwanie, bo pech zdaje się ich nie omijać. Niecałe 3 lata temu po długiej i ciężkiej chorobie zmarła żona Pana Jerzego. Ojciec od tego czasu sam zajmuje się swoimi dorosłymi dziećmi. W ostatnim czasie przeszedł bardzo poważną operację i ma problemy z poruszaniem się – chodzi o kulach. Dlatego przy opiece nad dziećmi pomagają mu opiekunki opłacane przez OPS. To jednak za mało. Rodzinie żyje się coraz trudniej. Jola i Dominik mają świadomość, że stan taty także się pogarsza. Bardzo chcieliby mu pomóc, także w opiece nad najstarszym Pawłem. Marzeniem rodzeństwa jest rehabilitacja, dzięki której można by spowolnić rozwój choroby i poprawić ich sprawność.

Muzyka i realizacja Paweł Słoniowski.

Posłuchaj reportażu.

 


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku