°C

Debata związkowa 22 listopada 2018 r.

fot. M.Poniedziałek

W tym wydaniu audycji rozmawiamy o sytuacji pracowników pomocy społecznej, przygotowaniach do protestu nauczycieli i sytuacji w oświacie oraz o Pracowniczych Planach Kapitałowych, które wprowadza ustawa podpisana w tym tygodniu przez Prezydenta Andrzeja Dudę.

Gośćmi programu są: Bożena Pierzgalska, przewodnicząca nauczycielskiej NSZZ „Solidarność” Okręgu Zielonogórskiego oraz Monika Bocian, przewodnicząca Rady OPZZ Województwa Lubuskiego

Czarny tydzień w pomocy społecznej – akcja pracowników socjalnych

Od poniedziałku, w ramach ogólnopolskiego protestu pracowników pomocy społecznej organizowany jest „Czarny tydzień w pomocy społecznej”. Uczestnicy akcji zakładają protestacyjne przypinki, część budynków jest oflagowana, odbywają się także lokalne manifestacje. Protest organizują Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej, Związek Zawodowy Pracowników Socjalnych, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Asystentów Rodziny i Komisje Zakładowe NSZZ „Solidarność”.

„Czarny tydzień w pomocy społecznej” to kolejna akcja w ramach ogólnopolskiego protestu pracowników pomocy społecznej. Na początku października przed Ministerstwem Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odbyła się pikieta pracowników pomocy społecznej. Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska tłumaczyła wówczas, że zdaje sobie sprawę, iż dotyczy on niskich wynagrodzeń pracowników socjalnych, ale w tym wypadku to samorządy powinny zweryfikować swoją politykę płacową, jeśli chodzi o wynagrodzenia tych osób.

Co mówią na ten temat związkowcy zaproszeni do audycji?

Sytuacja w oświacie

Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczyna sondaż wśród nauczycieli i pracowników oświaty na temat form protestu – poinformował w piątek prezes ZNP Sławomir Broniarz. Związkowcy domagają się m.in. podwyżki płac i zmiany systemu ocen nauczycieli. ZNP zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o rozmowę na temat postulatów środowiska nauczycielskiego, m.in. o zmianie systemu ocen nauczycieli.

Jak podaje dziennik „Rzeczpospolita”, Związek Nauczycielstwa Polskiego przygotował w sieci ankietę dla nauczycieli z pytaniem, w jakiej formie gotowi są protestować. Przez pierwszą godzinę odpowiedziało na nią aż 3 tys. osób. „Na razie większość opowiedziała się za skorzystaniem ze zwolnień lekarskich w newralgicznych okresach roku szkolnego” – mówi „Rzeczpospolitej” Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Czego domagają się nauczyciele? Czy dojdzie do eskalacji ich protestów w newralgicznych momentach roku szkolnego?

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych, zakładającą utworzenie powszechnego, dobrowolnego i prywatnego systemu oszczędzania, współtworzonego przez pracowników, pracodawców i państwo.

Pracownicze Plany Kapitałowe będą sukcesem, jeśli w ciągu najbliższych kilku lat 50 proc. tych osób, które mogą uczestniczyć w programie, w nim pozostanie – oceniła dla PAP Biznes minister finansów Teresa Czerwińska. Dodała, że program jest kluczowy w wymiarze indywidualnym i makrogospodarczym.

Rząd założył, że za rok na rynek kapitałowy od PPK wpłynie 6 mld zł, za dwa lata 12 mld zł, a od 2021 r. będzie dopływało 15 mld zł rocznie. To przy założeniu, że do PPK przystąpi trzy czwarte uprawnionych.

Zdaniem Czerwińskiej kluczem do powodzenia programu jest współpraca z pracodawcami. „Trzeba pomóc pracodawcom przy uruchamianiu PPK. Od sprawności i partnerskiego traktowania pracodawców będzie zależało to, ile osób będzie uczestniczyć w programie” – powiedziała.

Czy PPK to korzystne dla pracowników rozwiązanie? Jak związki zawodowe widzą tę kwestię?

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.