°C

Debata związkowa 22 listopada 2018 r.

fot. M.Poniedziałek
 

W tym wydaniu audycji rozmawiamy o sytuacji pracowników pomocy społecznej, przygotowaniach do protestu nauczycieli i sytuacji w oświacie oraz o Pracowniczych Planach Kapitałowych, które wprowadza ustawa podpisana w tym tygodniu przez Prezydenta Andrzeja Dudę.

Gośćmi programu są: Bożena Pierzgalska, przewodnicząca nauczycielskiej NSZZ „Solidarność” Okręgu Zielonogórskiego oraz Monika Bocian, przewodnicząca Rady OPZZ Województwa Lubuskiego

Czarny tydzień w pomocy społecznej – akcja pracowników socjalnych

Od poniedziałku, w ramach ogólnopolskiego protestu pracowników pomocy społecznej organizowany jest „Czarny tydzień w pomocy społecznej”. Uczestnicy akcji zakładają protestacyjne przypinki, część budynków jest oflagowana, odbywają się także lokalne manifestacje. Protest organizują Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej, Związek Zawodowy Pracowników Socjalnych, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Asystentów Rodziny i Komisje Zakładowe NSZZ „Solidarność”.

„Czarny tydzień w pomocy społecznej” to kolejna akcja w ramach ogólnopolskiego protestu pracowników pomocy społecznej. Na początku października przed Ministerstwem Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odbyła się pikieta pracowników pomocy społecznej. Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska tłumaczyła wówczas, że zdaje sobie sprawę, iż dotyczy on niskich wynagrodzeń pracowników socjalnych, ale w tym wypadku to samorządy powinny zweryfikować swoją politykę płacową, jeśli chodzi o wynagrodzenia tych osób.

Co mówią na ten temat związkowcy zaproszeni do audycji?

Sytuacja w oświacie

Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczyna sondaż wśród nauczycieli i pracowników oświaty na temat form protestu – poinformował w piątek prezes ZNP Sławomir Broniarz. Związkowcy domagają się m.in. podwyżki płac i zmiany systemu ocen nauczycieli. ZNP zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o rozmowę na temat postulatów środowiska nauczycielskiego, m.in. o zmianie systemu ocen nauczycieli.

Jak podaje dziennik „Rzeczpospolita”, Związek Nauczycielstwa Polskiego przygotował w sieci ankietę dla nauczycieli z pytaniem, w jakiej formie gotowi są protestować. Przez pierwszą godzinę odpowiedziało na nią aż 3 tys. osób. „Na razie większość opowiedziała się za skorzystaniem ze zwolnień lekarskich w newralgicznych okresach roku szkolnego” – mówi „Rzeczpospolitej” Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Czego domagają się nauczyciele? Czy dojdzie do eskalacji ich protestów w newralgicznych momentach roku szkolnego?

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych, zakładającą utworzenie powszechnego, dobrowolnego i prywatnego systemu oszczędzania, współtworzonego przez pracowników, pracodawców i państwo.

Pracownicze Plany Kapitałowe będą sukcesem, jeśli w ciągu najbliższych kilku lat 50 proc. tych osób, które mogą uczestniczyć w programie, w nim pozostanie – oceniła dla PAP Biznes minister finansów Teresa Czerwińska. Dodała, że program jest kluczowy w wymiarze indywidualnym i makrogospodarczym.

Rząd założył, że za rok na rynek kapitałowy od PPK wpłynie 6 mld zł, za dwa lata 12 mld zł, a od 2021 r. będzie dopływało 15 mld zł rocznie. To przy założeniu, że do PPK przystąpi trzy czwarte uprawnionych.

Zdaniem Czerwińskiej kluczem do powodzenia programu jest współpraca z pracodawcami. „Trzeba pomóc pracodawcom przy uruchamianiu PPK. Od sprawności i partnerskiego traktowania pracodawców będzie zależało to, ile osób będzie uczestniczyć w programie” – powiedziała.

Czy PPK to korzystne dla pracowników rozwiązanie? Jak związki zawodowe widzą tę kwestię?

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku