°C

„Dama w kapeluszu”- reportaż Izabeli Patek

Patek
 

Premiera w środę po 18.00.

W listopadzie częściej niż zwykle wspominamy tych, którzy odeszli. W Bibliotece Pedagogicznej w Gorzowie w cyklu ,,Galeria Lubuskich Pedagogów” wspominano Annę Makowską – Cieleń, nauczycielkę, regionalistkę, animatorkę kultury.

Urodziła się w Jagiellonowie na Wołyniu. Wraz z rodziną została zesłana na Syberię. Do Polski wróciła w 1946 i zamieszkała w Starym Kurowie. Była przez 12 lat prezesem gorzowskiego koła Związku Sybiraków. Mocno zaangażowała się w ruch regionalny i w 2000 roku z wielkim powodzeniem zorganizowała VIII Krajowy Kongres Regionalnych Towarzystw Kultury. Pracowała w Bibliotece Pedagogicznej i Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Pracowni Edukacji Kulturalnej i Regionalnej. Szczególnym sentymentem darzyła twórczość Bronisławy Wajs-Papuszy i Ireny Dowgielewiczowej. Chętnie opowiadała o tych niezwykłych kobietach w szkołach i domach kultury. W 1998 roku otrzymała medal „Za zasługi dla województwa gorzowskiego” oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 1990 nagrodę Gorzowskiego Towarzystwa Kultury.

Anna Makowska-Cieleń zmarła 21 grudnia 2016 r. Spoczęła na  cmentarzu przy ul. Żwirowej. Dwa lata po jej śmierci na ścianie Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą jej pamięci.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku