°C

Czy sosny w Borach Lubuskich są zagrożone?

Drzewo zgryzione przez bobra Fot. E.Fabiańczyk
 

Porozmawiamy o wielkim zagrożeniu, jakim stał się dla naszej sosny kornik ostrozębny.

W dzisiejszej audycji porozmawiamy o korniku ostrozębnym.  Dlaczego w tym roku stał się realnym zagrożeniem dla lubuskich sosen ? Ile drzew zostanie wyciętych i czy wycinka jest jedyną metodą walki z tym szkodnikiem? O tym opowie Maciej Taborski, Nadleśniczy z Przytoku.

w cyklu „Reportaże z lasu” odwiedzimy bobrze tamy w Nadleśnictwie Krzystkowice. Leśnik Marek Bugała wprowadzi nas w wodny świat tych skrytych ssaków. Okazuje się, że w dobie ocieplenia klimatu – zwierzęta, do których przylgnęła już na dobre łatka szkodnika – mogą okazać się sprzymierzeńcami w zatrzymywaniu wody w coraz to bardziej wyschniętych lasach. Bobrze rodziny dobrze mają się w lasach. Niestety tam, gdzie mieszkają ludzie a także przy wałach przeciwpowodziowych – bóbr postrzegany jest jako szkodnik. 

Rozpoczniemy też stały cykl „Zawód leśnik”.  Poznamy historie leśników i ich życiowych wyborów.

Dlaczego wybrałem las? Nadleśniczowie Andrzej Staniszewski z Nadleśnictwa Krzystkowice oraz Maciej Taborski z Nadleśnictwa Przytok podzielą się własnymi doświadczeniami.

Po 21:15 na naszej antenie konkurs przyrodniczy dla uważnych słuchaczy. Pytania będą dotyczyły „Reportaży z lasu”.

Audycję zakończy opowieść o żurawiach fotografa i przyrodnika – Piotra Dziełakowskiego:


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku