°C

Czy sosny w Borach Lubuskich są zagrożone?

Drzewo zgryzione przez bobra Fot. E.Fabiańczyk

Porozmawiamy o wielkim zagrożeniu, jakim stał się dla naszej sosny kornik ostrozębny.

W dzisiejszej audycji porozmawiamy o korniku ostrozębnym.  Dlaczego w tym roku stał się realnym zagrożeniem dla lubuskich sosen ? Ile drzew zostanie wyciętych i czy wycinka jest jedyną metodą walki z tym szkodnikiem? O tym opowie Maciej Taborski, Nadleśniczy z Przytoku.

w cyklu „Reportaże z lasu” odwiedzimy bobrze tamy w Nadleśnictwie Krzystkowice. Leśnik Marek Bugała wprowadzi nas w wodny świat tych skrytych ssaków. Okazuje się, że w dobie ocieplenia klimatu – zwierzęta, do których przylgnęła już na dobre łatka szkodnika – mogą okazać się sprzymierzeńcami w zatrzymywaniu wody w coraz to bardziej wyschniętych lasach. Bobrze rodziny dobrze mają się w lasach. Niestety tam, gdzie mieszkają ludzie a także przy wałach przeciwpowodziowych – bóbr postrzegany jest jako szkodnik. 

Rozpoczniemy też stały cykl „Zawód leśnik”.  Poznamy historie leśników i ich życiowych wyborów.

Dlaczego wybrałem las? Nadleśniczowie Andrzej Staniszewski z Nadleśnictwa Krzystkowice oraz Maciej Taborski z Nadleśnictwa Przytok podzielą się własnymi doświadczeniami.

Po 21:15 na naszej antenie konkurs przyrodniczy dla uważnych słuchaczy. Pytania będą dotyczyły „Reportaży z lasu”.

Audycję zakończy opowieść o żurawiach fotografa i przyrodnika – Piotra Dziełakowskiego:

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.