°C

Czy Polska jest magnesem dla zagranicznych inwestorów?

foto: byfunky.com
 

Co siódmy dolar przeznaczony na nowe, tworzone od zera projekty inwestycyjne w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, trafi do Polski. Takie są wyliczenia ekonomistów z agendy ds. Handlu i Rozwoju ONZ. Mimo że przez pandemię wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w naszym kraju spadła w 2020 roku o 7 procent (do 10 mld dolarów), to inwestorzy widzą w Polsce znakomite miejsce do lokowania swoich pieniędzy i rozwoju firm.

W dobrym świetle stawiają Polskę rozpoczęte inwestycje takie jak przekop Mierzei Wiślanej czy budowa tunelu podwodnego w Świnoujściu oraz projektowanie Centralnego Portu Komunikacyjnego w samym sercu Polski.

Te elementy oraz stabilność finansowa i pewne ratingi, składają się na dobre postrzeganie kraju przez zagranicznych inwestorów.

A o dobrej koniunkturze świadczyć może choćby potężna inwestycja w Lubuskiem. Pod Świebodzinem stanęło już centrum logistyczne amerykańskiego potentata handlowego Amazon.

Pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy może również mieć wdrożenie Europejskiego Funduszu Odbudowy, który w Polsce będzie realizowany poprzez Krajowy Plan Odbudowy, na który składają się dotacje i pożyczki na około 60 mld euro.

Dlatego dziś pytamy państwa o opinie na temat gospodarczej przyszłości Polski. Czy zagraniczne i rodzime inwestycje staną się skutecznym kołem zamachowym dla polskiej gospodarki?

O to pyta Daniel Sawicki.

Od godz. 12:10 czekamy na Państwa telefony: 68 324 22 55 i 801 327 462, a już teraz na komentarze na Facebooku i Twitterze.

 

 

 

 

REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku