°C

Czy można zabraniać patriotycznych demonstracji?

Otwarty Mikrofon
 

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił decyzję wojewody mazowieckiego o rejestracji "Marszu Niepodległości". To doroczne wydarzenie, podczas którego środowiska patriotyczne świętują rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Samo święto zostało ustanowione 23 kwietnia 1937 r.

Wojewoda wydał zgodę o rejestrację zgromadzenia cyklicznego na najbliższe trzy lata i ta decyzja została podważona przez sąd. Stało się tak na wniosek warszawskiego ratusza, którego prezydent był przeciwny wydaniu pozwolenia. Rafał Trzaskowski napisał w mediach społecznościowych, że tego rodzaju „marsze to przykład, jak władza przyzwala skrajnym nacjonalistom na zawłaszczanie świąt i symboli”.

Środowiska patriotyczne zapowiadają, że marsz zorganizują. Ich lider Robert Bąkiewicz napisał:

„Składamy odwołanie, do wyższej instancji od haniebnego wyroku sędziego Andrzeja Sterkowicza, który uchylił decyzję wojewody mazowieckiego o zarejestrowaniu Marszu Niepodległości jako zgromadzenia cyklicznego. Zapraszamy 11 listopada do Warszawy! Marsz się odbędzie!”.

W Otwartym mikrofonie pytamy o Państwa ocenę sytuacji oraz o to, czy można zabraniać patriotycznych demonstracji? Pyta Janusz Życzkowski

Od godz. 12:10 czekamy na Państwa telefony: 68 324 22 55 i 801 327 462 oraz na komentarze.


- KAMPANIA SPOŁECZNA -


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku