°C

„Archeologia jest kobietą…”- posłuchaj reportażu Cezarego Galka

A.MICHALAK
 

Reportaż premierowy tematycznie związany z naszym regionem. Opowiada o pasji poznawania miejsca w którym żyjemy i losów ludzi, którzy byli tu przed nami w ciągu minionych stuleci.

Bohaterem reportażu jest „człowiek z pasją”, archeolog, historyk i regionalista.  Miejscem nagrań nie bez powodu stało się Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy. Jego dyrektor dr Arkadiusz Michalak ukończył historię na Uniwersytecie Zielonogórskim i archeologię na Uniwersytecie Warszawskim. Doktoryzował się w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.

Jego życiowa droga zaczęła się jednak znacznie wcześniej w Międzyrzeczu. Jako uczestnik szkolnej wycieczki do zamkowego muzeum zobaczył szkielet piastowskiego woja, obrońcy miejscowego grodu – ugodzonego ponad 900 lat temu grotem strzały i powalonego ostrzem włóczni. Widok ten podziałał na wyobraźnię dziecka, a ówczesna literatura popularna pogłębiła zainteresowanie historią rodzinnego miasta. Do dziś nie wypiera się też fascynacji postacią Indiany Jonesa, choć nie do końca zgadza się z metodami naukowymi fikcyjnego bohatera, słynnego odkrywcy i awanturnika. Do  zdarzenia w podziemiach muzeum Pan Arkadiusz wrócił symbolicznie po latach badając szkielet już jako licencjonowany archeolog. Wtedy zdał sobie sprawę z trafności życiowego wyboru i drogi jaką od tamtego czasu przebył, dążąc do realizacji życiowej pasji. Nie była ona łatwa z punktu widzenia chłopca urodzonego w małym, choć  bardzo ciekawym historycznie mieście. Dziś do niego często wraca wyjaśniając co raz to nowe zagadki historii.  Dorobek naukowy bohatera reportażu jest już spory, doszły nowe obowiązki związane z Muzeum Archeologicznym, ale pozostała pasja poznawania i  ciekawość dziecka odkrywającego fascynujące pozostałości czasów minionych.

Twierdzi też, że archeologia jest kobietą. Podobno tę ryzykowną tezę można obronić.

Posłuchaj reportażu.

Z prywatnego archiwum.

 


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku