°C

„Cztery siostry”- posłuchaj reportażu Cezarego Galka

Galek
 

Sięgamy do ARCHIWUM LSR aby przypomnieć historię niezwykłą , która choć mówi o sporym okresie ludzkiego życia i odległej od dzisiejszej Polski krainie, dwanaście lat temu znalazła niespodziewany ciąg dalszy na ziemi lubuskiej. Często w tym cyklu wracam do dawnych tematów i staram się dopisywać ich ciąg dalszy. Niestety w przypadku bohaterów tego reportażu nasz kontakt z siostrami się po prostu urwał. Mam więc nadzieję, że po jego emisji odezwie się do mnie ktoś i dopiszemy jej ciąg dalszy.

Temat to historie życia rodaczek z dalekiego Kazachstanu, które postanowiły spędzić resztę życia w ojczyźnie swoich przodków. Alwina urodziła się w Kazachstanie do którego w 1939 roku z kresów Rzeczpospolitej (dziś Ukrainy) zostali przesiedleni jej rodzice i dziadowie. Mówiła po rosyjsku, modliła się po polsku. Dziewięć lat temu wraz z mężem Janem wyemigrowała do Polski- kraju swoich przodków. Po 9-ciu latach rozłąki, śladem Pani Alwiny podążyły jej trzy siostry. Ludmiła, Paulina i Aniela pomimo słabego zdrowia i wielu wątpliwości postanowiły spędzić „jesień życia” w kraju, który do tej pory znały tylko z opowieści wyjeżdżających do Polski krewnych i listów siostry Alwiny. Po rozpadzie Związku Radzieckiego Kazachstan przestał być dla nich substytutem ojczyzny . Z ziemią na której wyrośli łączyły. Je już tylko groby dziadków i rodziców, oraz garść wspomnień z lepszych dziecięcych czasów…

Posłuchaj audycji.

Z domowego archiwum i podczas nagrań 12-lat temu.

 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku