°C

„Człowiek z pociągu” – posłuchaj reportażu Renaty Wcisło

Fot. Jan Mazur
 

Sławomir Świniuch do swojego pociągu marzeń wsiadł ponad 30 lat temu - wtedy postanowił zostać maszynistą. Dziś jego życie wypełniają kolej, dom i… jeszcze raz kolej.

Jest prezesem żarsko-żagańskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei Ok1 i lokomotywą wielu lokalnych inicjatyw związanych z koleją. Charyzmatyczny, kreatywny, całkowicie oddany swojej pasji. Dawniej prowadził pociągi osobowe, dziś  głównie towarowe, ale coraz częściej również turystyczne. W PKP pracuje również jego żona Halina, a jego synowie właśnie wygrali konkurs na imiona dla trzech czeskich lokomotyw. Dom, garaż i ogród państwa Świniuchów to prywatne muzeum kolejnictwa, choć i tak większość eksponatów została przeniesiona na żagański dworzec, gdzie stowarzyszenie przygotowało historyczną wystawę.

Obok domu maszynista buduje kolejową wiatę, która służyć będzie rekreacji. A o stojącej na dworcu w Żaganiu zabytkowej lokomotywie Ok1, którą odrestaurował wraz z innymi miłośnikami kolei, mówi z czułością: „nasza Oka jeden”.

Posłuchaj reportażu.

Fot. arch. Sławomira Świniucha, Jan Mazur, kartka z kalendarza foto – Włodzimierz Bochoń


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku