°C

„Cygańskie opowieści…”- posłuchaj cyklu dokumentalnego Cezarego Galka

DĘBICKI
 

WSPOMINAMY REPORTAŻOWY ROK 2020

Urodzony 85-lat temu Edward Dębicki tworzy od 65 lat. Prawdopodobnie jest jedyną osobą w Polsce, która tyle lat działa aktywnie na scenie!

Jest kompozytorem, pisarzem i poetą, wirtuozem akordeonu. Został uhonorowany ZŁOTYM MEDALEM ZASŁUŻONY KULTURZE POLSKIEJ „GLORIA ARTIS” nadawanym osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości i działalności artystycznej.

   Gdy miał 10 lat ojciec kupił mi akordeon-bajan, na którym uczył się grać ze słuchu. Grał w słynnej taborowej orkiestrze harfiarzy, dziś już legendarnych wirtuozów tego instrumentu. Byli to: Dionizy Wajs – mąż Papuszy, Antoni Krzyżanowski i Adnruszka Wajs. Na kontrabasie grał – Wańka Wajs, na skrzypcach – Stanisław i Karol Siwakowie oraz Tadeusz Wajs, na perkusji – „Bielak” Wajs (brat Papuszy) i Edward Dębicki na bajanie. Jak głosi legenda- ich przodkowie grali na dworach królewskich. W tym zespole  zapowiadała i śpiewała Papusza, a poetycką melodyką cygańskiego języka zachwycał się jej odkrywca Jerzy Ficowski.

   Edward Dębicki chciał uczyć się muzyki, tabor osiadł więc w Gorzowie. Gorzowską Państwową Szkołę Muzyczną ukończył z wyróżnieniem. W 1955 roku założył pierwszy zespół cygański „KCHAM” (Słońce), który po roku zmienił nazwę na „TERNO” (Młody). W 1963 roku zespół został zweryfikowany przez Komisję Ministerstwa Kultury i Sztuki i otrzymał status zespołu profesjonalnego. Koncertował w niemal wszystkich krajach Europy. Odbył tourne po USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii.

   Od 1989 r. jest twórcą i dyrektorem artystycznym „Międzynarodowych Spotkań Zespołów Cygańskich „ Romane Dyvesa” („Cygańskie Dni”). Twórczość Edwarda Dębickiego  to blisko 200 pieśni, kilkanaście widowisk estradowych, muzyka do filmów. Jest też autorem scenariusza oraz autorem muzyki i wykonawcą obrazu „Cygańskie pieśni Papuszy” w reż. Grzegorza Dubowskiego. Wydał kilkanaście płyt z autorską muzyką. W 1993 r. został wydał tomik poezji Pod gołym niebem. W 2004 r. wydano książkę jego autorstwa Ptak umarłych, która opisuje tragedię rodzin cygańskich na Wołyniu podczas II wojny światowej. W 2012 roku ukazała się druga część książki pod tytułem Wczorajszy Ogień. Cykl jest barwną opowieścią o artystycznej i prywatnej drodze jubilata. 

Części pierwsza pt. „Na początku był tabor”- posłuchaj.

Część druga  pt. „Gdy tabor się zatrzymał”- posłuchaj.

Z domowego archiwum.

10

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku