°C

Co ze składkami ZUS dla najlepiej zarabiających

Otwarty Mikrofon Radia Zachód.
 

Do Sejmu trafił projekt ustawy likwidującej górny limit przychodu, do którego płaci się składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - tzw. 30-krotności ZUS. Grupa posłów PiS chce, aby składki na ubezpieczenia społeczne odprowadzano od całości przychodu, a nie - jak dotąd od kwoty stanowiącej maksymalnie 30-krotność prognozowanego na dany rok przeciętnego wynagrodzenia.

Z danych GUS wynika, że zmiana dotyczyłaby ok. 370 tys. osób zarabiających rocznie więcej niż 142 950 złotych. Ekonomiści i politycy, także w łonie obozu rządzącego, są podzieleni. Przeciwnicy tego rozwiązania mówią o możliwej ucieczce najzdolniejszych z swymi dochodami do rajów podatkowych oraz wzroście przyszłych emerytur dla tych, który może być nie do udźwignięcia dla systemu emerytalnego. Zwolennicy, liczą dodatkowe wpływy bieżące do ZUS oraz mówią o sprawiedliwości i solidaryzmie, na którym opiera się system emerytalny.

Co o rozważanych zmianach sądzą Słuchacze Otwartego Mikrofonu? Czy obecnie obowiązujące zasady są sprawiedliwe? Jaka przyszłość czeka polski system emerytalny i jak go poprawić? Pyta Marek Poniedziałek

Od godz. 12:12 czekamy na Państwa telefony: 68 324 22 55 i 801 327 462, a już teraz na komentarze.

Przyszłych i obecnych beneficjentów ZUS, zapraszamy do dyskusji w Otwartym Mikrofonie 📞📻⌨ Jaka przyszłość czeka polski system emerytalny i jak go poprawić?

Opublikowany przez Radio Zachód Poniedziałek, 18 listopada 2019

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku