°C

Co robił wybitny astronom w Żaganiu?

Fot. Pixabay

Jedną z wizytówek Żagania jest wybitny astronom i matematyk Johannes Kepler. Trafił tu w 1628 roku za sprawą swoich niezwykle trafnych horoskopów, które zjednały mu właściciela Księstwa Żagańskiego, Albrechta von Wallensteina.

Pomnik Johannesa Keplera przy ul. Warszawskiej, kamień jemu poświęcony, replika wieży, w której mieszkał, szkoła jego imienia, a nawet restauracja – choć ten żyjący na przełomie XVI i XVII wieku uczony, w Żaganiu spędził tylko dwa lata swojego życia, wpisał się na stałe w historię miasta. W mieście działa również sekcja astronomiczna nazwana jego imieniem.

W Żaganiu Kepler skończył swoje dzieło Somnium astronomia lunari, czyli Sen o astronomii księżyca, tu miał swoje obserwatorium astronomiczne i drukarnię.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.