°C

Co robił wybitny astronom w Żaganiu?

Fot. Pixabay
 

Jedną z wizytówek Żagania jest wybitny astronom i matematyk Johannes Kepler. Trafił tu w 1628 roku za sprawą swoich niezwykle trafnych horoskopów, które zjednały mu właściciela Księstwa Żagańskiego, Albrechta von Wallensteina.

Pomnik Johannesa Keplera przy ul. Warszawskiej, kamień jemu poświęcony, replika wieży, w której mieszkał, szkoła jego imienia, a nawet restauracja – choć ten żyjący na przełomie XVI i XVII wieku uczony, w Żaganiu spędził tylko dwa lata swojego życia, wpisał się na stałe w historię miasta. W mieście działa również sekcja astronomiczna nazwana jego imieniem.

W Żaganiu Kepler skończył swoje dzieło Somnium astronomia lunari, czyli Sen o astronomii księżyca, tu miał swoje obserwatorium astronomiczne i drukarnię.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku