°C

„Cierpliwie słuchająca…”- posłuchaj reportażu Cezarego Galka

ROKITNO

Przyjeżdżają tu pielgrzymi, ale także ludzie zainteresowani historią tego miejsca a w szczególności wizerunku Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej. Sanktuarium znane jest nie tylko w Polsce. W reportażu głos zabiorą duchowni związani z tym miejscem, ale także i Ci dla których jest ono ważne zupełnie z innego powodu.

Niedawno odbyły się uroczystości 350 rocznicy przeniesienia do Rokitna obrazu Matki Bożej. Biskup Tadeusz Lityński stwierdził że Rokitno jest ważnym historycznie miejscem dla całego regionu. Tym bardziej, że mija też 30-ta rocznicą koronacji wizerunku przez papieża Jana Pawła II.

Historia obrazu nie jest do końca znana. Namalowany został na początku XVI w. na drewnie lipowym. Widnieje na nim popiersie Matki Bożej na złoconym tle, z charakterystycznie odsłoniętym uchem, dlatego też Matkę Bożą Rokitniańską nazywa się Cierpliwie Słuchającą. Głowę Maryi okala wydrążona w drewnie aureola, twarz jest pochylona ku lewej stronie. Spokojna, jakby zasłuchana, z przymkniętymi oczami. Włosy okrywa muślinowy welon i nakrycie w kolorze niebieskim z żółtą podszewką, na piersi szata w królewskim odcieniu czerwieni. Obraz ma wymiary: 40 cm wysokości i 27 cm szerokości. Wizerunek był w posiadaniu mieszkającej na Kujawach rodziny Stawickich. W 1669 r. Kazimierz Jan Opaliński postanowił przewieźć Obraz do Rokitna i umieścić w tamtejszym kościele. Ponieważ wciąż wzrastał kult Matki Bożej, zwanej już Rokitniańską, i słyszano coraz więcej o łaskach uzyskanych za Jej wstawiennictwem, Obraz ten zyskał opinię cudownego.

Posłuchaj reportażu.

Foto Sanktuarium Rokitno.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.