°C

Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej Czasława Grabowskiego na antenie RZ w niedzielę po 9.00

Cz.Grabowski
 

Cykl dokumentalny o dyrygencie, kompozytorze, dyrektorze Filharmonii Zielonogórskiej Czesławie Grabowskim. Właśnie obchodzi okrągły jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Nagrania do reportażu pochodzą z 2016 roku i powstały przy okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej artysty na Ziemi Lubuskiej. Wraz z Panem Czesławem zaproszonym do studia przypominamy tamten czas i wzbogacamy dokument o nowe fakty.

PoPonad 30 lat temu lat temu przybył  ze Śląska w poszukiwaniu artystycznych i życiowych wyzwań do znanej sobie tylko z nielicznych opowieści Zielonej Góry. Oficjalnie i dosłownie tylko na chwilę. Za sobą miał już pracę m.innymi w zespole „Śląsk”. Chwila trwa do dziś, a niektórzy nazywają Pana Czesława „człowiekiem orkiestrą”, bo mało tego, że jako dyrektor i dyrygent Czesław Grabowski Filharmonii Zielonogórskiej identyfikuje się ze swoim zespołem w stu procentach, to jeszcze swoją działalnością i konsekwencją w organizacji „życia muzycznego” na Ziemi Lubuskiej zyskał miano prawdziwej instytucji.

Materiał do reportażu został nagrany prawie trzy lata temu, ale jak zapewnia bohater audycji dziś pasja tworzenia nie jest w nim ani trochę mniejsza. Wtedy przed jubileuszowym koncertem spotkaliśmy Pana Czesława w jego „świątyni sztuki”, czyli małej pracowni muzycznej, w której jako dyrygent przygotowywał się do kolejnych  koncertowych kreacji, a jako kompozytor tworzył. Był czas na kawę i rozmowę o tym, co miało istotny wpływ na całe jego życie. O dzieciństwie w Sosnowcu, gdy z ojcem organistą stawiał swoje pierwsze kroki jako instrumentalista nie dosięgając pedałów instrumentu, o pierwszej kompozycji, która okazała się zupełną klapą. O muzycznych chałturach, fascynacjach i trudnej drodze do tzw. wielkiej sztuki. Wreszcie o tym, jak trafił do Zielonej Góry i dlaczego od ponad 30 lat tu jest. Wypowiedzieli się też  przyjaciele i żona artysty. Posłuchajcie historii, która w lekkiej formie nie tylko przekazuje fakty, ale także dzięki humorowi i pasji bohatera klimaty towarzyszące jego artystycznemu i prywatnemu życiu. Opowieść zakończyła relacja z koncertu jubileuszowego artysty, który odbył się w  sali Filharmonii Zielonogórskiej. Artysta został tam uhonorowany medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Po emisji II części pt.”Lubuszanin z wyboru”w niedzielę 16.06 dyrygent odpowie na Państwa pytania w studiu.

Rozmowa z Czesławem Grabowskim przed emisją I części cyklu.

Posłuchaj części I- „Chłopak ze Śląska”.

Rozmowa po części I.

Posłuchaj części II.

 

NA SCENIE

PRYWATNIE

Z HUMOREM

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku