°C

Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej Czasława Grabowskiego na antenie RZ w niedzielę po 9.00

Cz.Grabowski

Cykl dokumentalny o dyrygencie, kompozytorze, dyrektorze Filharmonii Zielonogórskiej Czesławie Grabowskim. Właśnie obchodzi okrągły jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Nagrania do reportażu pochodzą z 2016 roku i powstały przy okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej artysty na Ziemi Lubuskiej. Wraz z Panem Czesławem zaproszonym do studia przypominamy tamten czas i wzbogacamy dokument o nowe fakty.

PoPonad 30 lat temu lat temu przybył  ze Śląska w poszukiwaniu artystycznych i życiowych wyzwań do znanej sobie tylko z nielicznych opowieści Zielonej Góry. Oficjalnie i dosłownie tylko na chwilę. Za sobą miał już pracę m.innymi w zespole „Śląsk”. Chwila trwa do dziś, a niektórzy nazywają Pana Czesława „człowiekiem orkiestrą”, bo mało tego, że jako dyrektor i dyrygent Czesław Grabowski Filharmonii Zielonogórskiej identyfikuje się ze swoim zespołem w stu procentach, to jeszcze swoją działalnością i konsekwencją w organizacji „życia muzycznego” na Ziemi Lubuskiej zyskał miano prawdziwej instytucji.

Materiał do reportażu został nagrany prawie trzy lata temu, ale jak zapewnia bohater audycji dziś pasja tworzenia nie jest w nim ani trochę mniejsza. Wtedy przed jubileuszowym koncertem spotkaliśmy Pana Czesława w jego „świątyni sztuki”, czyli małej pracowni muzycznej, w której jako dyrygent przygotowywał się do kolejnych  koncertowych kreacji, a jako kompozytor tworzył. Był czas na kawę i rozmowę o tym, co miało istotny wpływ na całe jego życie. O dzieciństwie w Sosnowcu, gdy z ojcem organistą stawiał swoje pierwsze kroki jako instrumentalista nie dosięgając pedałów instrumentu, o pierwszej kompozycji, która okazała się zupełną klapą. O muzycznych chałturach, fascynacjach i trudnej drodze do tzw. wielkiej sztuki. Wreszcie o tym, jak trafił do Zielonej Góry i dlaczego od ponad 30 lat tu jest. Wypowiedzieli się też  przyjaciele i żona artysty. Posłuchajcie historii, która w lekkiej formie nie tylko przekazuje fakty, ale także dzięki humorowi i pasji bohatera klimaty towarzyszące jego artystycznemu i prywatnemu życiu. Opowieść zakończyła relacja z koncertu jubileuszowego artysty, który odbył się w  sali Filharmonii Zielonogórskiej. Artysta został tam uhonorowany medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Po emisji II części pt.”Lubuszanin z wyboru”w niedzielę 16.06 dyrygent odpowie na Państwa pytania w studiu.

Rozmowa z Czesławem Grabowskim przed emisją I części cyklu.

Posłuchaj części I- „Chłopak ze Śląska”.

Rozmowa po części I.

Posłuchaj części II.

 

NA SCENIE

PRYWATNIE

Z HUMOREM

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.