°C

„Czekając na pierwszą gwiazdkę…”- posłuchaj reportaży Cezarego Galka

Raichel
 

Wracamy do tematu. To miejsce jest niezwykłe. Codziennie rano spotykają się tu ludzie, którzy bardzo chcą być razem. Okres Świat jest dla nich szczególnie ważny.

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. W ubiegłym nagrałem z tej okazji nagrałem cykl dokumentalny, którego II część chcę Państwu przypomnieć. Niezwykła emocjonalność, szczerość i potrzeba bycia razem.

Warsztat Terapii Zajęciowej w Żarach powstał w 2005 roku a celem jego działalności jest rehabilitacja społeczna i zawodowa osób z niepełnosprawnością intelektualną. Rehabilitowanych jest tu 30 osób. Nie ukrywają, że najważniejszy dla nich jest kontakt z drugim człowiekiem i jego akceptacja. A także poczucie, że są komuś potrzebni.   

Dobrym duchem tego miejsca, obok innych terapeutów jest kierowniczka warsztatu Anetta Reichel-Wasiljew, której całe ponad 20-letnie życie zawodowe związane jest z pracą z osobami z niepełnosprawnością, oraz rodzinami dysfunkcyjnymi i zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Twierdzi, że życie jest dla niej szczodre, gdyż pozwoliło połączyć pracę zawodową z powołaniem i szacunkiem dla drugiego człowieka. Dwa lata temu została nagrodzona tytułem Człowieka Roku Krono, a w ubiegłym żarskie warsztaty zdobyły tytuł Społecznika Roku. Hasłem j 17 już edycji wojewódzkiego konkursu była „radość”, a tego akurat w działalności uczestników i terapeutów na co dzień nie brakuje, pomysłów również. Gdy w ubiegłym roku wszedłem do Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarach gdzie mają siedzibę, akurat trwały tam bardzo intensywne przygotowania do świąt.

„Chcemy być razem”- część pierwsza to opowieść o pasji i motywacji pracujących tu terapeutów.

„Czekając na pierwszą gwiazdkę”- w części drugiej  pokazaliśmy ten sam świat widziany oczami uczestników i ich opiekunów w delikatnej atmosferze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Rozmowa z Anettą Reichel-Wasiljew po powtórnej emisji audycji.

 

Udział w tegorocznym Jarmarku Świątecznym (foto A.Wasiliew)

Spotkanie przedświąteczne (foto C.Galek)

Podczas nagrań do reportaży (foto C.Galek).

Lubią być razem (foto WTZ).

 

 

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku