°C

„Byłam w Afganistanie u naszych żołnierzy” – posłuchaj reportażu Karoliny Kamińskiej

KAMIŃSKA
 

Sytuacja w Afganistanie przykuwa uwagę całego świata. To konflikt nie tylko na tle religijnym i społecznym, choć dla wielu głos specyficznie pojmowanego islamu, zwyczaje plemienne są bardziej naturalne niż nasza zachodnia liberalna demokracja. Chodzi o wielkie interesy, których beneficjentami są państwa, organizacje (w tym stosujące polityczny terroryzm) i związki przestępcze. Zwykli ludzie przez 20 lat byli chronieni przez wojska amerykańskie i sojuszników, Przynajmniej tak się wszystkim wydawało.

Po prawie dwóch dekadach z Islamskiej Republiki Afganistanu wrócili również żołnierze polscy.  To jedna z najdłuższych i najtrudniejszych operacji zagranicznych Wojska Polskiego. Wzięło w niej udział ponad 33 tys. żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej. Pojechali, aby służyć idei stabilizacji sytuacji w tym kraju. Nie wszyscy niestety wrócili.

W 2011 roku do Afganistanu w ramach IX zmiany PKW Afganistan wyjechała również  reporterka Radia Zachód Karolina Kamińska. Z materiałów wtedy nagranych powstał wspomnieniowy reportaż, który zaprezentujemy uzupełniając zawarte w nim treści o współczesne spojrzenie na Afganistan.

Posłuchaj reportażu.

W studiu po audycji gościem Cezarego Galka obok autorki pojawił się współpracownik Radia Zachód, ale też do niedawna żołnierz Czarnej Dywizji Krzysztof Gonera, uczestnik 7 zmiany w Afganistanie.

Podczas misji.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku