°C

Brak śniegu to początek zmian w przyrodzie?

Las Jeziory Wysokie Fot. Paweł Mrowiński
 

Kolejny rok bez śniegu w zimie oznacza w lasach lubuskich początek wielkich zmian? Dwie pory roku, suche lato, grzyby i stokrotki w styczniu, ale i poważne problemy z wodą od wiosny?

Agnieszka Lewandowska  – leśnik z Nadleśnictwa Przytok pamięta jeszcze zimy w lesie. Dzisiaj mówi mi o dwóch porach roku – suchej zimnej i suchej letniej. Bo czy za stwierdzeniem „nie ma śniegu tej zimy” kryje się tylko rozczarowanie brakiem możliwości uprawiania zimowych sportów? Brak wody – bo śnieg to przecież woda – oznacza konsekwencje dla przyrody i dla nas – ludzi. 

Palić drewnem w kominku czy piecu? – Oczywiście, że tak – przekonuje Sławomir Maisner z Nadleśnictwa Babimost – ale trzeba to robić myśląc o przyrodzie – mówi nadleśniczy.

Od 1 września w Krakowie obowiązuje całkowity zakaz palenia drewnem i węglem. Kary spotykają także tych, którzy palą w kominkach, w wędzarniach i na grillach.

 

Lasy Państwowe to wielka korporacja, która zarządza lasami w Polsce. Chroni je, ale i wycina. I jest to chyba najpoważniejszy zarzut w stosunku do leśników, że zbyt dużo wycinają – zamiast chronić.

Jest też druga strona medalu. Bo jeśli nie chcemy używać plastiku, to siłą rzeczy szukamy „ekologicznego zastępstwa” a takim jest drewno. Tylko głupio protestować przeciw wycince, samemu paląc drewnem, bądź kupując drewniane meble… Zdaje się, że jest to już ocieranie się o hipokryzję…

Jak znaleźć więc złoty środek? Czy fakt, że lasów w Polsce przybywa ma znaczenie, skoro globalnie ubywa? Jak zatem mądrze chronić lasy, kiedy konsument chce kupować drewno zastanawia się Leszek Banach – wieloletni dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, który obecnie jest Nadleśniczym w Lubsku.

Może rozwiązaniem jest zmiana charakteru i roli lasów w Polsce? Może trzeba lasy objąć jeszcze większą ochroną, zwłaszcza te pełne uroku, stare drzewa, których wycinka budzi tak wielki sprzeciw społeczeństwa obywatelskiego?

 

Po 21:15 zapraszamy na konkurs przyrodniczy. Pytania dotyczą materiałów prezentowanych na antenie, podczas audycji.

21:45 „Opowieści dzikiej treści” Piotra Dziełakowskiego

Opowieść o szukaniu wody:

 

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku