°C

Bociany lecą!

Lecący bocian fot. Pixabay.com
 

Mała kostka wielkości pudełka od zapałek wędruje z ptakiem. Dzięki panelowi solarnemu zasilana jest energią słoneczną. To nadajnik GPS, wyrafinowana technologia rejestrująca nie tylko położenie ptaka, ale dzięki wbudowanemu żyroskopowi i akcelerometrowi naukowcy wiedzą czy ptak jest w locie, czy siedzi bądź żeruje a może czyści pióra? Dlatego śledzenie lotów bocianów jest tak emocjonujące.

Dzisiaj w Radio Zachód po 20:00 rozmowa z dr Marcinem Bocheńskim, ornitologiem z Instytutu Nauk Biologicznych UZ o technologii, która pomaga w obserwacjach ptaków.
 
Śledzić trasę przelotu Zbyszka, Michaela, Franka i Trapera można tutaj:
 
Co słychać u bocianów z Przygodzic? 
 
Podcasty
 
__________________________________________________
21:15 W stałym cyklu „Co w kocie piszczy”  obsługa kota w mini wykładzie behawiorystki Małgorzaty Biegańskiej-Hendryk.
 
 
 
__________________________________________________
21:45 Piotr Dziełakowski w opowieściach o przyrodzie wprost z terenu. Żurawie tańczą, ale wciąż wody jest zbyt mało. Czy nie zagrozi to tegorocznym lęgom?
 

REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku