°C

„Album, który zmienił wszystko” – posłuchaj reportażu Renaty Wcisło

WCISŁO
 

Dr Barbara Zbroja jest historyczką sztuki badającą m.in. dzieje polskich Żydów, pracuje w Archiwum Narodowym w Krakowie.

Od dziecka pasjonuje ją świat starych fotografii. Swoje pierwsze zdjęcia kupiła na krakowskim Kazimierzu, będąc jeszcze w szkole podstawowej. Ta tematyka inspiruje ją też do pisania książek. Polowania na nieznane lub mało znane archiwalne zdjęcia, odkrywanie zapisanych na nich historii stało się jej pasją, a nawet obsesją. Do pewnego czasu badaczkę interesowały głównie zdjęcia przedwojennej architektury, jednak dwa lata temu na targu staroci znalazła album, który zmienił wszystko.

To rodzinne zdjęcia Józefa Kuczyńskiego –  jednego z najwybitniejszych przedwojennych polskich fotografów. Wykształcony i nagradzany również za granicą, portretował ówczesną polityczną i artystyczną elitę, w tym legionistów i samego Józefa Piłsudskiego, gen. Józefa Hallera, Ignacego Daszyńskiego, gen. Władysława Sikorskiego, przyjaźnił się z rzeźbiarzem Xawerym Dunikowskim i malarzem Jackiem Malczewskim. Album otworzył nowy, zawodowy i osobisty rozdział życia badaczki.

Muzyka: Daniel Grupa

Posłuchaj reportażu.

Fot. z arch. Barbary Zbroi i Archiwum Narodowego w Krakowie.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku