°C

Piekielna ziemia…

materiały prasowe

Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Radio Zachód przygotowało cykl dokumentów historycznych „A więc wojna...”. Co tydzień prezentujemy w formie radiowych dokumentów mniej znane lokalne historie związane z wojną.

Dziś zaprezentowałem Państwu dokument „Piekielna ziemia” – opowieść o dramatycznych wspomnieniach z Ravensbrück. W nagraniach do audycji wzięła udział m.in. kpt. Joanna Kiąca-Fryczkowska, w czasie Powstania Warszawskiego łączniczka AK, później więźniarka Ravensbrück i Bergen Belsen.

W audycji były także obszerne fragmenty kolejnego spotkania Przystanku Historia IPN z cyklu „Tajemnice wywiadu”. Tym razem dyskusja dotyczyła działań wywiadu II RP w obliczu wybuchu II wojny światowej. Rozmawiali badacze dziejów służb wywiadowczych Dominik Smyrgała i Łukasz Ulatowski.

Posłuchaj audycji:

Dla słuchaczy były książki. Tym razem Zwykli ludzie. 101 rezerwowy batalion policji i „ostateczne rozwiązanie” w Polsce Christophera R. Browninga (wyd. Rebis).

Opis wydawcy:

Co sprawiło, że przeciętni policjanci z Hamburga przeistoczyli się w bestie?

Zwykli ludzie… to prawdziwa historia niemieckiego 101. Rezerwowego Batalionu Policji, którego członkowie odpowiadali za prowadzone w 1942 roku na terenie okupowanej Polski łapanki, deportacje do obozów i masowe egzekucje Żydów.

Książka Browninga to wstrząsające studium okoliczności, uwarunkowań politycznych i mechanizmów psychologicznych, które sprawiły, że grupa przeciętnych hamburskich policjantów w średnim wieku, na co dzień przykładnych mężów i ojców, przeistoczyła się stopniowo – z nielicznymi tylko wyjątkami – w bezwzględnych masowych morderców

Christopher R. Browning to profesor historii University of North Carolina. Jest współautorem wielotomowego opracowania dziejów Holocaustu wydanego przez Instytut Yad Vashem w Izraelu. Polski czytelnik zna inne jego książki poświęcone Holocaustowi: Pamięć przetrwania i Geneza „ostatecznego rozwiązania”.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.