°C

Piekielna ziemia…

materiały prasowe
 

Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Radio Zachód przygotowało cykl dokumentów historycznych „A więc wojna...”. Co tydzień prezentujemy w formie radiowych dokumentów mniej znane lokalne historie związane z wojną.

Dziś zaprezentowałem Państwu dokument „Piekielna ziemia” – opowieść o dramatycznych wspomnieniach z Ravensbrück. W nagraniach do audycji wzięła udział m.in. kpt. Joanna Kiąca-Fryczkowska, w czasie Powstania Warszawskiego łączniczka AK, później więźniarka Ravensbrück i Bergen Belsen.

W audycji były także obszerne fragmenty kolejnego spotkania Przystanku Historia IPN z cyklu „Tajemnice wywiadu”. Tym razem dyskusja dotyczyła działań wywiadu II RP w obliczu wybuchu II wojny światowej. Rozmawiali badacze dziejów służb wywiadowczych Dominik Smyrgała i Łukasz Ulatowski.

Posłuchaj audycji:

Dla słuchaczy były książki. Tym razem Zwykli ludzie. 101 rezerwowy batalion policji i „ostateczne rozwiązanie” w Polsce Christophera R. Browninga (wyd. Rebis).

Opis wydawcy:

Co sprawiło, że przeciętni policjanci z Hamburga przeistoczyli się w bestie?

Zwykli ludzie… to prawdziwa historia niemieckiego 101. Rezerwowego Batalionu Policji, którego członkowie odpowiadali za prowadzone w 1942 roku na terenie okupowanej Polski łapanki, deportacje do obozów i masowe egzekucje Żydów.

Książka Browninga to wstrząsające studium okoliczności, uwarunkowań politycznych i mechanizmów psychologicznych, które sprawiły, że grupa przeciętnych hamburskich policjantów w średnim wieku, na co dzień przykładnych mężów i ojców, przeistoczyła się stopniowo – z nielicznymi tylko wyjątkami – w bezwzględnych masowych morderców

Christopher R. Browning to profesor historii University of North Carolina. Jest współautorem wielotomowego opracowania dziejów Holocaustu wydanego przez Instytut Yad Vashem w Izraelu. Polski czytelnik zna inne jego książki poświęcone Holocaustowi: Pamięć przetrwania i Geneza „ostatecznego rozwiązania”.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku