°C

A więc wojna…

materiały prasowe

Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Radio Zachód przygotowało cykl dokumentów historycznych „A więc wojna...”. Przez najbliższe tygodnie prezentujemy w formie radiowych dokumentów mniej znane lokalne historie związane z wojną.

W niedzielę po godz. 14:05 dokument „Zbąszyń 1938”. Będzie to opowieść o kilku tysiącach Żydów z polskimi paszportami, którzy w październiku 1938 roku zostali deportowani z III Rzeszy w ramach „Polenaktion”. Trafili do polskiego Zbąszynia.

W audycji także 80 rocznica napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Opowiemy o inicjatywie szczecińskiego oddziału IPN, który przygotował okolicznościowe wpinki (będzie można je otrzymać w czasie audycji).

Dla słuchaczy także książki „Czerwony najazd” Dariusza Kalińskiego (Wydawnictwo Znak).

Opis wydawcy:

Prawda o tym, jak Sowieci wbili nam nóż w plecy we wrześniu 1939 roku. Horror zbrodni, ludobójstwo na polskim narodzie i komunistyczne zdziczenie. Twierdzili, że to nie inwazja, tylko wyzwolenie od polskich kułaków i imperialistów.

„Państwo polskie i jego rząd faktycznie przestały istnieć” – ogłosił komisarz Wiaczesław Mołotow. Tuż przed tym, jak czerwone dywizje wbiły nóż w plecy Rzeczpospolitej.

O napaści z 17 września 1939 roku przez całe dekady trzeba było milczeć. O tym, że Sowieci uznali polskie ziemie za „zachodnią Ukrainę” i „zachodnią Białoruś” mówiono co najwyżej półgębkiem. A prawdziwa skala represji, zsyłek i mordów nawet dzisiaj budzi zażarte dyskusje.

Dariusz Kaliński – autor bestsellerowej „Czerwonej zarazy” – demaskuje ogrom radzieckich zbrodni w trakcie pierwszej – zapomnianej – okupacji sowieckiej. Czy polscy żołnierze stawili opór czwartemu rozbiorowi? Jakie były rzeczywiste zamierzenia Stalina? I jaki jest autentyczny bilans czerwonego najazdu z lat 1939–1941?

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.