°C

80 pociągów osobowych w Żaganiu. Tak było

Fot. Jan Mazur

Wypiękniał zabytkowy budynek dworca w Żaganiu. Planowane są kolejne remonty na stacji. Kiedyś Żagań był jednym z głównych węzłów kolejowych, dziś jednak odcięty jest od bezpośrednich połączeń dalekobieżnych.
Czy powrót do czasów świetności stacji kolejowej w Żaganiu jest jeszcze możliwy?

Stowarzyszenie Miłośników Kolei OK1 rozpoczęło akcję przywrócenia bezpośredniego połączenia kolejowego z Warszawą. Zbierane są podpisy mieszkańców.

Jak ważną rolę w komunikacji pełnił Żagań przed wojną, opowiedzieli wczoraj – w ramach letniego spaceru „Odkrywamy Żagań” Halina Dobrakowska i Mariusz Wieczerzyński z Towarzystwa Przyjaciół Żagania.

Rozpoczynając historię, pierwszy pociąg na stację przyjechał 26 lipca w 1846 roku.

W tym czasie działało też Towarzystwo Kolei Dolnośląsko-Marchijskiej, którego celem było połączenie Berlina z Wrocławiem.

I tak w 1875 r. uruchomiono skrótowy odcinek tzw. Berliniki przez Żagań. Była to najważniejsza linia kolejowa łącząca Berlin z Wrocławiem…

Jedna odpowiedź do “80 pociągów osobowych w Żaganiu. Tak było”

  1. Zawsze jest szansa na zwiększenie liczby połączeń na obecnie czynnych liniach lub też reaktywacja kolejnych połączeń np. Do Głogowa, Lubska czy Nowej Soli(mimo że linia została rozebrana rok temu). Tylko trzeba chęci i innej polityki ze strony samorządów. Niestety ale Lubuskie dziś jest liderem w rozbieraniu lokalnych linii kolejowych, nie tędy droga. Przykład ostatniej dość głośnej rozbiórki linii Wolsztyn-Nowa Sól-Żagań, gdzie wiele osób uczonych ale i ekspertów podawało tą linie za przykład gdzie może ona mieć ogromne znaczenie dla transportu kolejowego ale i rozwoju regionu. Samorząd Nowej Soli jak i Ministerstwo Infrastruktury nie podpisało się i lepiej zrobić na fragmencie linii ścieżkę rowerową. Lubuskie ma duży potencjał na rozwój lokalnych linii kolejowych ale do tego trzeba chcecie, ludzi jakiś rozsądnych i niestety ale też nakładów pieniężnych bo za lata zaniedbań trzeba dziś srogo płacić.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.