°C

80 pociągów osobowych w Żaganiu. Tak było

Fot. Jan Mazur
 

Wypiękniał zabytkowy budynek dworca w Żaganiu. Planowane są kolejne remonty na stacji. Kiedyś Żagań był jednym z głównych węzłów kolejowych, dziś jednak odcięty jest od bezpośrednich połączeń dalekobieżnych.
Czy powrót do czasów świetności stacji kolejowej w Żaganiu jest jeszcze możliwy?

Stowarzyszenie Miłośników Kolei OK1 rozpoczęło akcję przywrócenia bezpośredniego połączenia kolejowego z Warszawą. Zbierane są podpisy mieszkańców.

Jak ważną rolę w komunikacji pełnił Żagań przed wojną, opowiedzieli wczoraj – w ramach letniego spaceru „Odkrywamy Żagań” Halina Dobrakowska i Mariusz Wieczerzyński z Towarzystwa Przyjaciół Żagania.

Rozpoczynając historię, pierwszy pociąg na stację przyjechał 26 lipca w 1846 roku.

W tym czasie działało też Towarzystwo Kolei Dolnośląsko-Marchijskiej, którego celem było połączenie Berlina z Wrocławiem.

I tak w 1875 r. uruchomiono skrótowy odcinek tzw. Berliniki przez Żagań. Była to najważniejsza linia kolejowa łącząca Berlin z Wrocławiem…

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku