°C

50-lecie WATRY- posłuchaj „Tryptyku Bukowińskiego”, relacji i zobacz zdjęcia…

GALEK
 

Od półwiecza śpiewają, tańczą i grają  kultywując dawne polskie, bukowińskie tradycje i zwyczaje. 25 maja na "Małej Bukowinie" czyli w Brzeźnicy obchodzili okrągły Jubileusz. Gratulacjom nie było końca a gospodarze zadbali , aby gościom niczego nie brakowało w sferze duchowej i nie tylko. Założycielka zespołu Pani Jadwiga Parecka została uhonorowana m.innymi godnościami Zasłużonego Dla Kultury Polskiej, Województwa Lubuskiego i Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Po II wojnie ze względu na miejsce z którego przybyli na zachód Polski, przez  innych przybyłych tu z różnych stron Polaków byli pogardliwie nazywani Rumunami. Dlatego nie od razu mogli chwalić się swoja tradycją, kulturą, gwarą i strojami. W zmianie tego stanu rzeczy wydatnie pomogła popularyzacja kultury bukowińskiej przez zespoły takie jak WATRA.

Przed oficjalnym jubileuszem   przez trzy kolejne niedziele wraz z szefową zespołu Panią Jadwigą Parecką i jego członkami będziemy przypominaliśmy Państwu reportaże przygotowane dwanaście lat temu z udziałem zespołu pod wspólną nazwą „Tryptyk Bukowiński”. Były to relacje z sentymentalnej podróży na dziś rumuńską i ukraińską Bukowinę. Przy okazji festiwalu „Bukowińskie Spotkania w Câmpulung Moldovenesc członkowie zespołu szukali rodzinnych korzeni i członków rodzin, których często znali tylko z rodzinnych opowieści. Poznamy też Polaków żyjących do dziś na Bukowinie. Zachowali polskie tradycje, zwyczaje i język w stanie często archaicznym przypominającym czasy gdy ich przodkowie wyjechali szukać szczęścia na dalekim świecie.  Każdy reportaż to osobna opowieść pełna emocji, rodzinnego ciepła i tradycji. Całość daje pojęcie o złożoności bukowińskiego losu i duszy. Po emisji trzeciej części tryptyku przedstawimy gorącą relację z jubileuszu w Brzeźnicy, która zakończy nasza antenową opowieść o Watrze i Bukowińczykach.   

W części pierwszej (12.05.2019 po 9.00) wraz z zespołem udaliśmy się w okolicę Czerniowiec do Starej Huty (dziś Ukraina) i opowiemy między innymi historię Państwa Najdków oraz miejscowej bukowińskiej rodziny Drozdków. Natomiast młoda bukowianka Basia Machaj zdradzi nauczyła się od swojej babci.

Rozmowa przed emisją I części.

Posłuchaj reportażu- „Tryptyk Bukowiński” cz.I „Stara Huta”

Rozmowa po emisji I części.Rozmowa po emisji I części.

W części drugiej   (19.05.2019 po 9.00) odwiedziliśmy y bukowińskie miejscowości w dzisiejszej Rumunii: Pojanę Mikuli i Stary Sołoniec. Poznaliśmy mieszkających tam rodaków, ich życie i przywiązanie do polskich, rodzinnych tradycji. Młoda lubuska bukowianka Gabrysia Najdek z koleżankami opowiedzieli czym jest  tradycja dla młodego pokolenia. Przyjezdnych i gospodarzy połączyło wspólne muzykowanie i rodzinne opowieści…

Rozmowa przed emisją II części.

Posłuchaj reportażu „Tryptyk Bukowiński” cz.II „Nowy Sołoniec”.

Rozmowa po emisji II części.

W części trzeciej  wzieliśmy udział w bukowińskim festiwalu w Campulungu. J Szefowa Watry Jadwiga Parecka przypomniał historię zespołu i kontaktów między rodzinami na Bukowinie i w Polsce. Pani Olga Chabiniak odkryłą emocjonalne fakty związane z ojcem, którego nigdy nie poznała. Czy doszło do pierwszego spotkania z przyrodnim bratem?

Przed emisją audycji przekazaliśmy relację z  Jubileuszu WATRY w Brzeźnicy.

Posłuchaj reportażu „Tryptyk Bukowiński” cz.III „Campulung”.

Rozmowa po emisji III części reportażu.

I ja tam byłem…(jubileusz w obiektywie autora).

Trochę historii:

22 maja 1969 roku Zespół Górali Czadeckich „Watra” z Brzeźnicy po raz pierwszy wystąpił na Powiatowym Przeglądzie Amatorskiego Ruchu Artystycznego w Żaganiu prezentując „Wesele Bukowińskie”.  Zespołem kieruje Pani Jadwiga Parecka dla której zachowanie bukowińskiej, polskiej tożsamości stało się celem życia. Zespół powstał z grupy reemigrantów z Bukowiny Rumuńskiej osiadłych tu po 1945 r. w kilku wsiach w pobliżu Zagania i Żar: Brzeźnicy, Karczówce, Wrzesinach, Stawie i Łęknicy. Nazwa, którą noszą- Górale Czadeccy  wskazuje, że ich pierwotne siedziby były w Czadeckim (kilkanaście wsi wokół miasta Czadcy, dziś w Czechach) w XIX w. będącym integralną częścią Śląska Cieszyńskiego. Stąd właśnie na początku XIX stulecia część mieszkańców wyruszyła na Bukowinę w poszukiwaniu lepszych warunków życia. Tam osiadła w kilku wsiach w okolicach Czerniowiec oraz w Nowym Sołońcu, Pleszy, Pojanie Mikuli, Baniłowie i w innych. Po II wojnie światowej północną część Bukowiny z Czerniowcami przyłączono do ZSRR (dziś Ukraina) a część południowa pozostała w Rumunii. Ludność polska, która zdecydowała się na przyjazd do Polski osiedliła się w różnych częściach Ziem Zachodnich: na Dolnym Śląsku, na Ziemi Lubuskiej, na Pomorzu Zachodnim. Górale Czadeccy osiedleni w Zielonogórskim przyjechali z Dunawca, Dawidenów, Baniłowa i Laurenki. To oni właśnie utworzyli Zespół Regionalny „Watra” wybierając Wieś Brzeźnicę k/Żagania jako swoją siedzibę..

Zespół znany jest w wielu miastach Polski. Członkowie Watry koncertowali również poza granicami kraju np. we Włoszech, Rosji, San Marino, Rumuni, Ukrainie, na Kaukazie czy Białorusi. Uczestniczyli w wielu festiwalach np. Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Zielonej Górze, Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem  i  Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Bukowińskie Spotkania odbywającym się w czterech krajach. Zespół otrzymał Nagrodę Oskara Kolberga i „Srebrną ciupagę” na Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanym. Członkowie występowali też z innymi zespołami na koncercie reżyserowanym przez Krzysztofa Jasińskiego  w Filharmonii Narodowej i Sali Kongresowej w Warszawie. Szczególną nagrodą za wieloletnią działalność i zaszczytem dla członków „Watry” było  roku ich przyjęcie 2 sierpnia 1997 w Castel Gandolfo przez Ojca Świętego Jana Pawła II.

Watra na Bukowinie, czyli rodzinne spotkania… (foto C.Galek)

WATRA dzisiaj (foto Jan Mazur i Ireneusz Krumpolec).

 

 

 

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka