°C

Jak znosimy zmiany pogody? Czy zawsze źle? Dzisiaj po 20:00

ciemne chmury fot. M.Nabel-Dybaś
 

To, że obecnie ciągle przebywamy w pomieszczeniach i rzadko dłużej przebywamy na zewnątrz może być powodem, dla którego gorzej znosimy zmiany w pogodzie – mówi dr Jakub Szmyd, specjalista ds. biometeorologii z IMGW, który w swoich badaniach zajmuje się m.in. adaptacją człowieka do zmian klimatu, a także właściwościami leczniczymi klimatu.

Według badań Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nawet 70% osób zauważa u siebie reakcję na zmianę pogody. Z tych badań wynika, że większość z nas reaguje w jakimś stopniu na pogodę.

Badania pokazują także, że meteopatami najczęściej są: kobiety, ludzie w średnim wieku oraz cierpiący na zaburzenia lękowe i depresję.

Jakie mechanizmy powodują, że część z nas coraz silniej odczuwa zmiany w pogodzie?

Co można zrobić, żeby lepiej znosić zmiany pogody?

Dr Jakub Szmyd z IMGW

Podcasty/

___________________________________________________________

Jak na zmiany pogody reagują koty?

21:15 „Co w kocie piszczy”

Małgorzata Biegańska-Hendryk, technik weterynarii, dietetyk, behawiorysta zwierząt i autorka książek edukacyjnych – opowie o kocich meteopatach.

 

Podcast/

___________________________________________________________

Piotr Dziełakowski, edukator i filmowiec buduje czatownie, fotografuje i filmuje świat przyrody, o którym opowiada w stałym cyklu radiowym „Opowieści dzikiej treści”.

 

Podcast/

 

___________________________________________________________

emisja 12 stycznia 2022 od 20:05 do 22:00


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku