°C

8 kropli na wagę zdrowia

FOT GORZOWSKI SZPITAL
 

Gorzowski szpital przystąpił do programu badań przesiewowych noworodków w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni SMA. To bardzo ciężka i bardzo rzadka choroba prowadząca do osłabienia i zaniku mięśni. Ratunkiem dla chorych dzieci jest terapia genowa.

Badaniami przesiewowymi w kierunku wykrycia tej choroby objęte są wszystkie dzieci urodzone w gorzowskiej lecznicy od połowy sierpnia 2021 r. Do tej pory takie badanie zostało wykonane u 130 noworodków. Jest to niezwykle ważne, bo w walce z SMA niewiarygodnie ważny jest czas.
Rozszerzenie panelu badań przesiewowych o badanie w kierunku SMA to decyzja Ministerstwa Zdrowia.
O tym jak ciężka jest walka z SMA przekonała się rodzina małej Ani, Lubuszanki, która po trwającej wiele miesięcy zbiórce, kilka dni temu otrzymała najdroższy lek świata. W pomoc dzielnej Ani zaangażowało się także Radio Zachód:

Szacuje się, że w Polsce żyje około 850–900 chorych z SMA, a każdego roku rodzi się około 50 dzieci z tym schorzeniem.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku