°C

WYKONAWCY KONCERTU GALOWEGO

ARTE DEI SUONATORI
 

TRWAJĄ PRZYGOTOWANIA DO KONCERTU GALOWEGO

Jeśli sytuacja epidemiologiczna pozwoli odbędzie się 14-go października w Paradyżu. Głównym wykonawcą koncertu będzie zespół muzyki dawnej Arte dei Suonatori z solistą Pawłem Zalejskim.

Zespół ma bogaty repertuar ponad 700 kompozycji reprezentujących szeroką gamę stylów i form z XVII i XVIII wieku, oraz czasów współczesnych. Przez ponad 25 lat działalności muzycy Arte dei Suonatori nagrali i wydali 17 płyt wyprodukowanych przez renomowane firmy fonograficzne, wiele wyróżnionych przez międzynarodowych krytyków muzycznych wieloma prestiżowymi nagrodami . Grupa koncertuje w Polsce, Europie Stanach Zjednoczonych i Chinach. Dokonali również licznych nagrań dla wielu rozgłośni radiowych, m.in. BBC, Danmarks Radio (DR), SWR, Polskiego Radia Program II oraz nagrań telewizyjnych dla francuskiej stacji Mezzo, a także TVP3, TVP Kultura, TVP1.

Założyciele zespołu to lubuszanie Ewa i Aureliusz Golińscy. Byli uczniami legendarnego profesora skrzypiec Stanisława Hajzera. Ich wspólne życie ma ona wymiar nie tylko artystyczny, ale również bardzo osobisty. Wszystko zaczęło się  w zielonogórskiej szkole muzycznej gdzie połączyła ich muzyka. Dziś są mile widziani na scenach muzycznych całego świata.

Solistą koncertu będzie Paweł Zalejski. Ukończył z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, na Uniwersytecie Wiedeńskim oraz Indiana University Bonington School of Music w USA, był stypendystą programu „Młoda Polska” MKiDN. Ma na swoim koncie liczne nagrody, które zebrał jako solista oraz członek najróżniejszych formacji na konkursach muzyki kameralnej. Jednakże, wyjątkowa jest I nagroda na największym i najbardziej liczącym się Konkursie ARD w Monachium, którą zdobył jako prymariusz Apollon Musagete Quartett. Zespół, założony przez czterech polskich artystów w 2006 roku w Wiedniu, występuje w największych salach koncertowych, takich jak Carnegie Hall New York, Gewandhaus Leipzig, Muzeum Louvre w Paryżu i Tonhalle Zürich, również jako laureat cyklu ECHO „Rising Stars“, do którego został nominowany przez wiedeński Konzerthaus i Musikverein. Obecnie Apollon Musagete Quartett zaliczany jest do światowej czołówki kwartetów smyczkowych. Artysta jest zapraszany przez orkiestry europejskie w roli solisty i koncertmistrza, a poza występami gościnnymi, na stałe związany jest z Symphonie Orchester Vorarlberg w Bregenz i Ensemble Kontraste w Norymbergii. Koncerty skrzypka były transmitowane przez m.in.: WDR, NDR, Polskie Radio, a dzięki nagrodzie i tytułowi „Artysta Nowego Pokolenia” (BBC New Generation Artist) radia BBC zrealizował w Londynie wiele produkcji i nagrań dla tej rozgłośni

Na program koncertu galowego złożą się niezwykle cenne dla kultury polskiej koncerty skrzypcowe sławnych w epoce klasycznej, a dziś zapomnianych kompozytorów polskich.

Na przełomie XVIII i XIX wieku nazwiska Duranowskiego i Janiewicza były sławne w całej muzycznej Europie. August Fryderyk Duranowski po nauce u ojca studiował skrzypce u samego Giovanniego Battisty Viottiego w Paryżu. Jako wirtuoz dawał koncerty w całej Europie, chwalono go za wielki i piękny dźwięk, niezwykłą technikę, niezawodną pamięć i precyzję gry. Był koncertmistrzem orkiestr teatrów operowych w Brukseli i – przez ostatnie 20 lat życia – w Strasburgu . Najsłynniejszy wirtuoz wszechczasów – Paganini – przyznawał, że to od Duranowskiego nauczył się techniki prowadzenia melodii smyczkiem na tle akompaniamentu pizzicato lewej ręki. Jego nieco starszy kolega, Feliks Janiewicz utorował sobie drogę do sławy jako nastolatek. Już w tak młodym wieku, za występy Neapolu, Wenecji i Londynie otrzymywał najwyższe w tamtych czasach stawki honorariów. Występował z sukcesem w całej Europie, a osiedlił się w Anglii, gdzie prowadził aktywną działalność koncertową, pedagogiczną i impresaryjną. W Edynburgu współorganizował festiwale muzyczne, a jego nazwisko było tak znane, że odważył się z powodzeniem układać pierwsze programy koncertowe złożone z utworów instrumentalnych. Program uzupełni dwie symfonia CPE Bacha na orkiestrę smyczkową. Ten najsłynniejszy z synów Johanna Sebastiana jest twórcą 6 symfonii na smyczki zwanych hamburskimi. Najeżone trudnościami technicznymi i charakterystycznymi nagłymi zwrotami melodycznymi i dynamicznymi stanowią doskonałą okazję do wirtuozowskich popisów całej kameralnej orkiestry smyczkowej.

Rozmowa z Ewą i Aureliuszem Golińskimi o koncercie galowym.

Planowany program koncertu:

Feliks Janiewicz (1762-1848) Koncert skrzypcowy nr 4 A -dur

August Fryderyk Duranowski (1770-1834) Koncert skrzypcowy op.8

Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788) – Symfonia na smyczki Wq182

Wykonawcy:

Paweł Zalejski – skrzypce, Orkiestra Arte dei Suonatori

Artyści podczas koncertu w ramach Festiwalu Muzyki Dawnej – Persona Grata organizowanego przez Arte dei Suonatori. NACIŚNIJ

Ewa i Arek prywatnie (foto Magdalena Kasperczak).

Arte dei Suonatori (foto zespół).

 

 


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku