°C

Nominacje – w niedzielę po 9:00 zaprasza Cezary Galek

Skarby Polskiej Kultury Narodowej. Grafika: Radio Zachód
 

Radio Zachód S.A jest organizatorem prestiżowego ogólnopolskiego konkursu na najlepszy reportaż i dokument radiowy pt. „Skarby Polskiej Kultury Narodowej”.

Spółki regionalne Polskiego Radia i programy centralne na swoich antenach systematycznie prezentują treści związane z szeroko rozumianą kulturą narodową. Propagują twórców i ich dzieła, informują o wydarzeniach, recenzują i edukują, transmitują najciekawsze projekty. Czas na wybranie najlepszych audycji i nagrodzenie twórców.

Konkurs jest kolejnym realizowanym przez Radio Zachód autorskim projektem reportażysty i kierownika Redakcji Reportażu Cezarego Galka. Partnerem wykonawczym została Kuria Diecezjalna w Zielonej Górze, a patronaty honorowe objęli: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski, Biskup Diecezjalny Zielonogórsko-Gorzowski ks. bp Tadeusz Lityński, Prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich red. Krzysztof Skowroński. Sponsorem nagród i organizacji projektu jest mecenas kultury KGHM Polska Miedź S.A. a patroni medialni to TVP KULTURA i TVP HISTORIA.

Koncert Galowy połączony z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród odbędzie się 14-go października we wpisanym na listę polskich Pomników Historii Pocysterskim Zespole Klasztornym w Gościkowie-Paradyżu. Wykonawcami będą: organista, stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr Michał Kocot i uznana w Europie Polska Orkiestra Muzyki Dawnej „Arte dei Suonatori”. W programie utwory kompozytorów polskich i polonika. Szczegóły na stronie internetowej Radia Zachód w specjalnej zakładce www.zachod.pl/skarby .

Antenowe prezentacje nominowanych do finału audycji.

Jury konkursowe w składzie:

Andrzej Sabatowski – przewodniczący zespołu, członek KRRiT,

Małgorzata Małaszko-Stasiewicz – dyrektor i redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radia,

Wanda Nadobnik – dziennikarka, przedstawicielka Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich,

Agnieszka Czarkowska – reportażystka, przedstawicielka Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich,

Izabela Rutkowska –  pracownik naukowy, przedstawicielka Kurii Diecezjalnej Zielonogórsko-Gorzowskiej ,

Cezary Galek – sekretarz konkursu, przedstawiciel organizatora ,

po uważnym wysłuchaniu 43 prac Jury postanowiło jednogłośnie, do finałowej rozgrywki zakwalifikować audycje jedenastu autorów:

Joanna Sikora PR Białystok. Monika Hemperek  PR Lublin, Agnieszka Czyżewska-Jacquemet PR Lublin, Dorota Sokołowska PR Białystok, Katarzyna Michalak PR Lublin, Martyna Wojtkowska (Laboratorium reportażu) PR III, Mariusz Kamiński PR Lublin, Agata Rokicka  PR Szczecin,  Izabela Patek PR Zachód, Magdalena Skawińska SRiD PR,  Anna Kołodziejczyk PRIII                                                 

Przez 3 miesiące w niedzielę po 9.00 średnio co dwa tygodnie emitujemy jedną finałową audycję i prezentujemy jej autorkę, czy autora. W sierpniu zaprezentujemy  trzy kolejne reportaże.

Najbliższy w niedzielę  (1.08.2021) po 9.00.

 

KOMUNIKAT 7- POZNAJMY SIĘ… | Radio Zachód

O autorce.

Dorota Sokołowska jest dziennikarką i prezenterką Polskiego Radia Białystok, wydawcą magazynu kulturalnego „Podróże po kulturze”, autorką programów promujących czytelnictwo, recenzentką teatralną, twórczynią (wielokrotnie nagradzanych) audycji dokumentalnych i reportaży m.in. nagroda główna w kategorii Historia Regionalna przyznawana w konkursie IPN. Inicjatorka corocznego konkursu literackiego „Gwiazdka z książką”. W Polskim Radiu Białystok od 1993 roku. Oprócz pracy radiowej doceniana jest także w dziedzinie reportażu prasowego. Jest laureatką I nagrody w konkursie na reportaż prasowy „Narew. Ludzie. Przyroda. Kultura”, inny jej reportaż znalazł się także w 2013 r w finałowej trójce tekstów wyróżnionych w Nagrodzie PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. W 2014 została laureatką konkursu Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w konkursie „Tutaj jestem”. Efektem tego jest książka „Dźwiękoczułość”. W 2016 wydała książkę „Bóg jest portem” w Wydawnictwie Espirt.

O reportażu.  „Legenda o Ritzu”.

Hotel Ritz to miejsce – legenda. Niewiele osób wie, gdzie stał – ale wszyscy kojarzą go z eleganckim miejscem na mapie Białegostoku. Mieścił się w samym centrum miasta, na rogu ulic Niemieckiej i Instytuckiej pod numerem, pomiędzy pałacem Branickich, a pałacykiem gościnnym. W latach międzywojennych wnętrza Ritza wielokrotnie wykorzystywano jako miejsce organizacji różnego rodzaju uroczystości. Ważnym dla prestiżu był pobyt w hotelu marszałka Józefa Piłsudskiego w 1919 roku. Gościli tam również między innymi Aleksander Wertyński, Pola Negri, Hanka Ordonówna, Stanisław Przybyszewski, Marszałek Edward Rydz-Śmigły, książę Feliks Jusupow (późniejszy zabójca Rasputina) oraz ostatni premier II RP – Felicjan Sławoj Składkowski.

 

Do tej pory zaprezentowaliśmy reportaże następujących autorów:  

KOMUNIKAT 7- POZNAJMY SIĘ… - Radio Zachód Lubuskie 103 i 106 FM

Joanna Sikora to absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie w Białymstoku i Laboratorium Reportażu na Uniwersytecie Warszawskim. W Polskim Radiu Białystok pracuje od 2008 roku, obecnie jako dziennikarka w Studiu Reportażu i Dokumentu oraz w Redakcji Aktualności. Od kilku lat prowadzi program „Na Kresach” poświęcony Polakom na dawnych Kresach. W swoich wielokrotnie nagradzanych reportażach porusza między innymi tematykę społeczną i historyczną.

„Między okiem a historią”

Zarówno on, jak i miejsce które stworzył – to legendy. Przy grodzieńskiej ulicy Lermontowa mieści się Muzeum historii miasta Grodna. Tysiące zbiorów – to prywatna kolekcja Janusza Parulisa. Na podwórku, w murowanym domu i jego zakamarkach skrywa się cała historia miasta nad Niemnem. Od przedwojennej sieczkarni, przez obrazy grodzieńskich mistrzów, kolekcję szkła z Huty „Niemen”, stare gramofony czy setki pocztówek. Za każdym z przedmiotów kryje się opowieść, którą z uśmiechem przedstawia kolekcjoner. O swoim „królestwie” Janusz Parulis potrafi opowiadać godzinami. Niestety, dzieło jego życia nie jest doceniane, a wycieczki z Polski są rzadkością…

Rozmowa z autorką przed prezentacją audycji:

Link do reportażu na stronie Polskiego Radia Białystok: NACIŚNIJ

 

                                                        *                        *                       *  

 

KOMUNIKAT 7- POZNAJMY SIĘ… - Radio Zachód Lubuskie 103 i 106 FM

Monika Hemperek – reportażystka i prezenterka publicystycznych programów w Polskim Radio Lublin, wykładowca uniwersytecki (UMCS Lublin). Absolwentka EBU Master School 2006-2007 (Berlin, Bruksela), wykładowca EBU Master School 2018-2019 (Berlin, Praga). W swoich reportażach porusza często tematykę społeczną, historyczną, bywa reporterką śledczą. Od wielu lat prowadzi nocne programy o charakterze psychologicznym. Laureatka wielu konkursów na reportaż radiowy: Prix Europa za reportaż „Chłopcy z Wygnanki (wraz z Katarzyną Michalak), finalistka Prix Europa 2007 za reportaż „Warstwy pamięci”, laureatka Grand Prix 2012 Międzynarodowego Festiwalu  Media Travel, zwyciężczyni konkursów Ministerstwa Zdrowia, Komisji Europejskiej oraz wielu innych.

„Ambasadorowie małego miateczka”

Scholares Minores Pro Musica Antiqua – zespół młodzieżowy muzyki dawnej oraz Chór “Szczygiełki” z Poniatowej, założone przez małżeństwo muzykologów Danutę i Witolda Danielewiczów, działają nieprzerwanie od 1975. Do zespołu tego należą uzdolnione muzycznie dzieci, głównie ze środowisk wiejskich, które śpiewają utwory średniowieczne, renesansowe i barokowe w kostiumach z epoki, wykonują tańce historyczne oraz grają na dawnych instrumentach. Zespół z Poniatowej koncertował w największych instytucjach muzycznych świata – Filharmonii Narodowej w Warszawie, Morgan Opera House w Nowym Jorku, Operze w Sydney, Filharmonii Berlińskiej. To zdobywcy wszelkich możliwych nagród w konkursach i festiwalach w Polsce i świecie. O fenomenie światowego sukcesu zespołu muzyki dawnej Scholares Minores Pro Musica Antiqua oraz Chóru Szczygiełki z Poniatowej opowiadają ich założyciele, Danuta i Witold Danielewiczowie oraz artyści i wychowankowie, m.in: Justyna Wójcikowska, Kaja Wysmulska, Joanna Stachyra, Maciej Stachyra, Joanna Szafran-Biały, Weronika Biały i Anna Karwat. 

Rozmowa z autorką przed prezentacją audycji:

Link do reportażu: NACIŚNIJ

                                          

                         *                        *                       *  

 

KOMUNIKAT 7- POZNAJMY SIĘ… - Radio Zachód Lubuskie 103 i 106 FM

Agnieszka Czyżewska Jacquemet w 1995 ukończyła historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.  Od 1993 roku związana jest z redakcją reportażu Rozgłośni Lubelskiej Polskiego Radia. Swoją pracę zaczynała pod kierunkiem Małgorzaty Sawickiej i Anny Kaczkowskiej od których przejęła tradycje i zasady Lubelskiej Szkoły Reportażu Radiowego. Uważna ze jedną z głównych przedstawicielek tego nurtu w twórczości radiowej. W swoich pracach na pierwszym planie stawia zawsze bohatera poszukując równocześnie własnych rozwiązań formalnych i adekwatnych środków radiowego wyrazu. Jej reportaże w których niebagatelną rolę grają emocje  charakteryzują się dużą wrażliwością społeczną, intymną relacją z bohaterem, bogactwem dźwięku i metaforycznym ujęciem rzeczywistości.  Jako autorka nie stroni od humoru, groteski i ironii zawsze dba aby reportaż nie ograniczał się do prostej relacji ale ukazywał otaczający świat w sposób pogłębiony. Swoja wiedza i doświadczeniem dzieli się ze studentami oraz  młodszymi kolegami miedzy innymi jako coach w projekcie Ake Blomstrom Award Training 2015/2016. (Program szkoleniowy dla młodych zdolnych reportażystów z Europy pod patronatem Europejskiej Unii Nadawców). Prowadziła zajęcia dla dziennikarzy ukraińskich w Kijowie 2016. Brała udział jako wykładowca w  Prix Europa Master Class we Wilnie 2017. Przewodniczyła jury w trakcie festiwalu Prix Europa 2018 w kategorii dokumentu radiowego. Ważniejsze nagrody : Złoty Melchior Radiowy Reportażysta Roku, Grand Press, Prix Bohemia, Prix Europa, Srebrny Melchior – Radiowy Reportaż Roku.

„Towarzysz śmierci”

Trudno jest znaleźć w przestrzeni publicznej dobry czas na rozmowy o śmierci. Wolno o niej mówić w okolicy Zaduszek i może jeszcze trochę w okresie Wielkiego Postu. Generalnie jednak śmierć na pasuje do kolorowych reklam i do kultu zdrowej i radosnej wiecznej młodości. Pasuje jednak do życia, ale o tym wolimy zapomnieć. Jak dzieci zakrywamy twarz dłońmi i krzyczymy nie znajdziesz mnie a potem jesteśmy zaskoczeni. Choć nie wszyscy.

Rozmowa z autorką przed prezentacją audycji:

Link do reportażu: NACIŚNIJ


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku