°C

„Krok z krokiem”- posłuchaj wyróżnionego w Gdańsku reportażu Cezarego Galka

GALEK
 

Niedawno w Gdańsku wręczono nagrody laureatom IV edycji ogólnopolskiego „Festiwalu Wrażliwego”.

Do udziału, jak podają organizatorzy, zostali zaproszeni twórcy, którzy znajdują i opowiadają prawdziwe historie. Jest to wymiar wrażliwości twórczej, umiejętności patrzenia i przedstawiania rzeczywistości z zachowaniem wyczucia i delikatności, ale także mocy przekazu.

W tym roku na konkurs napłynęło  kilkaset prac w 8 kategoriach. Po raz pierwszy nagrodzono reportaże radiowe i fotoreportaże. W kategorii radio został  wyróżniony reportaż „Krok za krokiem” Cezarego Galka za optymistyczny przekaz i inspirację do walki o szczęście wbrew stereotypom  i pokazanie problemów osób niepełnosprawnych w sposób inspirujący i dający nadzieję.

Audycja w roku ubiegłym reprezentowała polską radiofonię na International Feature Conference w Irlandii.

O audycji.

W ciągu czterech lat był to już czwarty reportaż, ukazujący kolejne, poruszające etapy życia niepełnosprawnej słubiczanki Barbary Matusiak.  W pierwszym zatytułowanym „Twardzielka” poznaliśmy dziewczynę na wózku, która walczy również z kochającymi ją najbliższymi o prawo do pracy i bycia matką. Po urodzeniu Julci i sprawdzeniu się w obu rolach zapragnęła po trzydziestu latach wstać z inwalidzkiego wózka i zrobić pierwsze samodzielne kroki: pójść z córką na spacer tak po prostu, na piechotę. Oprócz hartu ducha i wielkiej motywacji, których nie brakuje, potrzebna była nowoczesna rehabilitacja i… ktoś, kto za nią zapłaci. Basia o spotkała na swojej drodze osoby, dla których jej historia stała się bardzo ważna. Potem poznaliśmy młode, piękne słubiczanki Aleksandrę Kołek i Martę Szymańską- Ptak założycielki Fundacji Grupy Pomagamy, które organizując dla potrzebujących różne charytatywne imprezy postanowiły pomóc również Basi. Z myślą o niej wystartowały w ogólnopolskim teleturnieju. Los im sprzyjał bo wygrały prawie 200 tysięcy złotych z których część wsparła rehabilitację Basi. Mocno wierzyły że po kilku miesiącach Jej ciężkiej pracy o własnych siłach przyjdzie na charytatywny festyn organizowany  przez fundację z okazji Dnia Dziecka czyli  zrobi to, co do tej pory zdaniem wielu było niemożliwe. Basia podjęła wyzwanie i  słowa dotrzymała.

Posłuchaj audycji.

Basia z rodziną i autorem w studiu RZ.

Z archiwum domowego.

Rehabilitacja.

O własnych siłach…

 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku