°C

„Sam się zastanawiam, czym jest dzisiaj ochrona przyrody?”

Zbigniew Zawada fot. archiwum domowe
 

Co dzisiaj rzeczywiście znaczy, że jestem częścią przyrody? Albo na czym ma polegać mój udział w jej ochronie? Czy będąc konsumentem ratuję przyrodę? A może tylko łudzę się, że mogę cokolwiek dla przyrody zrobić?

„Wie Pani, człowiek raczej nie zastanawia się, po co mu przyroda. Tak naprawdę my nie myślimy, po co ona jest. My nad tą przyrodą się pochylamy tylko wtedy, kiedy rzeczywiście coś już nas zaczyna podduszać albo oglądamy jakiś drastyczny reportaż. A to jest tylko od słupka do słupka. Od punktu do punktu. Natomiast te wybory rozsądkowe ze względu na ochronę środowiska, przyrody, to one tylko niewielkiej grupy dotyczą, bo cała reszta ma to dosłownie w poważaniu. Czasem też ochrona przyrody jest po prostu jednym z tematów do rozmowy…” –

mówi  dr Zbigniew Zawada, którego poprosiłam, żeby wyjaśnił najprostsze kwestie dotyczące przyrody i jej ochrony.

„Też się zastanawiam, czym jest ochrona przyrody. Wie Pani, ja do dziś nie mogę w miejscu, w którym pracuję,  wywalczyć, żeby nie grabiono liści. Przecież to jest wybór szkoły, że te liście będą użyźniały ziemię. Ale „co ludzie powiedzą” powoduje ciągłe grabienie liści. Efekt jest taki, że na jednym metrze kwadratowym nie znajdzie się ani jednej dżdżownicy. A to jest degradacja ziemi, przez wiele lat ten sam błąd. Zero próchnicy, wyjałowiona ziemia. Gdyby ten skrawek był żyzny, to byłoby tam mnóstwo bezkręgowców, roślin fajnych i wtedy to byłaby ochrona przyrody – najmniejszego skrawka, który jest wokół mnie, przez który idę, i na który patrzę. Nie będę chronił bezpośrednio Antarktydy, bo mam na to bardzo mały wpływ. Natomiast mogę robić dużą sprawę właśnie na tym trawniku…”

Posłuchaj podcastu:

część II

Kolejne części w audycji 2 grudnia 2020r.

_____________________________________________________________________

Dziś ostatni już odcinek o pogryzieniach. Dlaczego psy stają się niebezpieczne? Jak dochodzi do pogryzień? I kto właściwie jest odpowiedzialny za to, że pies może być niebezpieczny dla ludzi?

Marcin Dominiak, szkoleniowiec z Psiej Edukacji, który zajmuje się także szkoleniem psów do obrony  oraz trenerka i hodowczyni psów Agnieszka Woronowska-Rybka.

_____________________________________________________________________

„Co w kocie piszczy?” Małgorzata Biegańska-Hendryk, behawiorystka i znawczyni kotów o tym, jak bije i choruje kocie serce. O wadach , chorobach i profilaktyce serca u kotów.

 

Piotrek Dziełakowski, fotograf i miłośnik żurawi, w cotygodniowym spotkaniu na antenie radiowej  -„Opowieści dzikiej treści”.

Jak wiewiórka wywiodła Piotra na manowce:

 

 

Emisja audycji 20:05-22:00, 18 listopada 2020r.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku