°C

„Opowieść prowincjonalna”- posłuchaj reportażu Cezarego Galka

GALEK
 

Rok 2013 był dedykowany Witoldowi Lutosławskiemu. Po siedmiu latach ucichł zgiełk oficjalnych naukowych sesji, koncertów i innych okolicznościowych wydarzeń. Pozostał jednak radiowy reportaż przygotowany z tej okazji, opowieść o odnalezionym po latach w Gorzowie zaginionym rękopisie kompozytora. A jest to historia bardzo ciekawa.

Wszystko zaczęło się przed laty. Pół wieku temu legendarni już dziś Tadeusz i Irena Byrscy przygotowywali premierę sztuki „Nie igra się z miłością” Alfreda de Musset’a. Muzyka została zamówiona u samego Witolda Lutosławskiego, gdyż twórcy z reguły dbali o jak najwyższy poziom artystyczny swoich scenicznych realizacji. Po latach po śmierci Państwa Byrskich (wielce zasłużonych dla polskich scen teatralnych), do Gorzowa staraniem Janusza Dreczki trafia ich rodzinne archiwum. Nie ma w tym nic dziwnego gdyż miejscowy teatr był jednym z najważniejszych miejsc w ich artystycznym prowincjonalnym życiu. Wśród  wielu dokumentów, zdjęć, listów stanowiących dokumentację kontaktów z wielkimi tamtych czasów ( są tu np. listy Herberta, Gałczyńskiego, Miłosza, czy Camus’a) Sławomir Jach-  dyrektor biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej (dziś Akademii im. Jakuba z Paradyża) do której trafia zbiór, odnajduje rzecz jeszcze bardziej niezwykłą. W pożółkłej kopercie przez pół wieku spokojnie czeka na odkrycie rękopis partytury muzyki do wspomnianego spektaklu, który znalazł się tutaj w zupełnie niezwykłych okolicznościach. Wszystkiemu winien przypadek o którym w dołączonym liście Witold Lutosławski napisał do Tadeusza Byrskiego.  W reportażu podążyliśmy śladem historii sprzed lat i po raz pierwszy po 54 latach przywróciliśmy dla zainteresowanych zapomnianą kompozycję Witolda Lutosławskiego.

Po emisji ciąg dalszy historii w rozmowie antenowej z Januszem Dreczką.

Fragmenty rękopisu znalezionego w Gorzowie i szkice do niego (z archiwum Państwa Byrskich za zgodą PWSZ w Gorzowie).

Sławomir Jach i Janusz Dreczka podczas nagrań do reportażu.

Irena i Stanisław Byrscy (z archiwum Państwa Byrskich za zgodą PWSZ w Gorzowie).

Podczas nagrań do reportażu: Grzegorz Michalski prezes Tow.im W.Lutosławskiego, dzieci P.Byrskich Agnieszka Byrska-Zaczyk i Krzysztof Byrski, oraz Marcin Bogusławski .

Podczas nagrań do reportażu: studio Radia Zachód, Rafał Jędrzejewski- muzyk, Cezary Galek- autor, historyczne wykonanie kompozycji Witolda Lutosławskiego.

Posłuchaj audycji.

 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku