°C

„Jedynka” ze współpracy. Szkołę i urzędników podzieliła jedna klasa

Fot. UM Żagań
 

W Szkole Podstawowej nr 1 w Żaganiu od września zamiast dwóch, będzie tylko jedna klasa pierwsza. Tak postanowiły władze miasta. Decyzji sprzeciwiają się dyrekcja, nauczyciele i rodzice oraz związki zawodowe. Uważają ją za niesprawiedliwą i krzywdzącą.  Boją się o zwolnienia, boją się, że to pierwszy krok do wygaszania szkoły.

Podstawówka jest jedyną z sześciu szkół w Żaganiu, w której ograniczono liczbę oddziałów do jednego, mimo iż cieszy się dużym powodzeniem. W tym roku złożono aż 52 podania, jednak tylko 12 dzieci mieszka w obwodzie szkoły, pozostałe w innych rejonach Żagania i gminy wiejskiej. Tymczasem – jak mówią władze miasta – przynależność do obwodu to podstawowe kryterium przyjęcia do szkoły. Dlatego część chętnych ma zostać rozlokowana w innych żagańskich szkołach, w których są jeszcze miejsca.  Władze miasta twierdzą, że kierują się dobrem wszystkich szkół i nauczycieli w mieście – niż demograficzny doprowadził do tego, że w szkołach jest o połowę mniej dzieci (z 400 trzy lata temu, w tym roku rozpocznie naukę tylko 195) i chcą tak rozmieścić pierwszaków we wszystkich żagańskich szkołach, by utrzymać dotychczasowe zatrudnienie. Jednym ze sposobów na to ograniczenie naboru w „jedynce”. 

Decyzja o zamknięciu jednego oddziału w tej szkole nie niesie –  zdaniem urzędników – poważnych konsekwencji, zdaniem dyrekcji szkoły – jest właśnie odwrotnie. 

Podczas spotkania w tej sprawie strony wyraziły swoje opinie i argumenty za i przeciw, porozumienia jednak nie osiągnięto:

Nauczyciele i dyrekcja wciąż wierzą, że można zmienić decyzję miasta. 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku