°C

Podpisano umowę na rozbudowę terminalu LNG w Świnoujściu

Fot. PAP/Marcin Bielecki

Prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki wzięli udział w uroczystości podpisania umowy na dofinansowanie ze środków unijnych rozbudowy Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Po południu prezydent spotka się na Pomorzu Zachodnim z mieszkańcami Białogardu i Świdwina.

Polska wkrótce nie tylko będzie całkowicie suwerenna w zakresie dostaw gazu, ale będzie mogła nieść bezpieczeństwo w tym zakresie swoim sąsiadom – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości.

Andrzej Duda przywołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego z 2006 r., na którym prezydent Lech Kaczyński „prezentował swoją ideę stworzenia warunków do zapewnienia Polsce rzeczywiście suwerenności energetycznej w zakresie dostaw gazu”. Jak zaznaczył, jednym z nich był terminal LNG.

„Dzisiaj te wszystkie plany prezydenta Lecha Kaczyńskiego są po części zrealizowane, a po części realizowane. Dziś stoimy przy gazoporcie, który nosi jego imię (…), który będzie rozbudowywany, będzie mógł przyjąć w ciągu roku nie tylko 5 mld metrów sześciennych gazu, ale niedługo – mam nadzieję, po zrealizowaniu inwestycji, o której dzisiaj mówimy – 7,5 mld a docelowo ponad 10 mld metrów sześciennych gazu”

– mówił prezydent.

⬆ Fot. PAP/Marcin Bielecki

Jak dodał, jesteśmy na etapie „bardzo zaawansowanych” prac przygotowawczych do budowy gazociągu, który popłynie do Polski gaz z szelfu norweskiego. „To oznacza, że wkrótce Polska nie tylko będzie całkowicie suwerenna w zakresie dostaw gazu, ale będzie mogła nieść bezpieczeństwo w tym zakresie swoim sąsiadom” – oświadczył prezydent. Jak zaznaczył, chodzi m.in. Ukrainę. i Czechy.

Dzięki rozbudowę terminala cena gazu dla wszystkich odbiorców, w tym dla przemysłu będzie niższa – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

„Poprzez unikanie możliwości bycia postawionym pod ścianą, pod murem (przez jednego dostawcę – PAP), będziemy mieli dobrą cenę, niższą cenę – niższą cenę dla gospodarstw domowych już mamy – niższą cenę dla przemysłu, niższą cenę dla wszystkich odbiorców gazowych”

– mówił Mateusz Morawiecki.

⬆ Fot. PAP/Marcin Bielecki

Podkreślał, że dzięki inwestycji Polska będzie mogła stać się „hubem gazowym” dla całej centralnej Europy, gdyż „zdolności przyjmowania gazu połączone z gazociągiem bałtyckim i połączone również z pewnymi nowymi częściami naszej infrastruktury, o których myślimy, dadzą nam możliwość bycia poważnym graczem w tej części Europy”.

„Gaz nie jest tylko surowcem energetycznym, surowcem gospodarczym. Gaz jest również surowcem politycznym, i wiedział o tym prezydent Lech Kaczyński, kiedy tę decyzję tutaj podejmował, inspirował, a potem monitorował przebieg prac związanych z realizacją tego gazoportu”

– podkreślał.

Premier dziękował też szefowi MSWiA Joachimowi Brudzińskiemu, który – jak wskazał – odegrał ogromną rolę w budowie gazoportu. Wskazał, że przez lata Brudziński wielokrotnie „upominał” się o niego i pilnował jego budowy „od strony politycznej”.

„W końcu, kiedy został utworzony, pilnował (Brudziński) wszystkich elementów. Choćby przed chwilą rozmawialiśmy, żeby skłonić do tego, aby te gazowce – które tutaj przyjeżdżają – miały polskie załogi”

– podkreślił Morawiecki.

⬆ Fot. PAP/Marcin Bielecki

Szef rządu oświadczył, że gazoport jest również wielkim dziełem ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Podziękował też m.in. pełnomocnikowi rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrowi Naimskiemu.

Terminal LNG położony jest na Wyspie Wolin, został otwarty w 2015, pierwszy gazowiec, Al Nuaman z dostawą 210 tys. m sześć skroplonego gazu ziemnego z Kataru zawinął 11 grudnia 2015. Operatorem terminala jest spółka Polskie LNG, która obecnie realizuje program rozbudowy, który składający się czterech komponentów – zwiększenia mocy regazyfikacyjnych z 5 do 7,5 mln metrów sześciennych, budowę drugiego nabrzeża przeznaczonego dla mniejszych jednostek pływających, postawienie trzeciego zbiornika na LNG o pojemności 180 tys. metrów sześciennych, jak również skonstruowanie bocznicy kolejowej do przeładunku gazu skroplonego na cysterny kolejowe i kontenery ISO.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.